Soru Arşivleme Programı

Excel Vers. ve Dili
Microsoft 2010
sizi azminizden dolayı tebrik ederim. yazılımın gerçekten çok işime yaradığını söylemek için bu mesajı yazıyorum. istediğim bir programdı işlerimi kolaylaştırdı. matematik öğretmeni olarak aslında programın özelliklerini manuel kopyala yapıştır olarak yapıyordum ama bu program sayesinde bayağı kolaylaştı işim. program özellikle matematik öğretmenlerinin test hazırlama işine çok fazla yarayacaktır.önerilerimi dikkate almanız beni memnun etti.

programlama işi zor iş kısmen üniversite yıllarımdan biliyorum herkesi memnun etmek çok çok daha zor ama bu şekilde mükemmel fikirler harika programlar ortaya çıkabiliyor. pek çok öğretmenin işine yarayacak mükemmel bir yazılım böyle güzel fikirlerle ortaya çıkmış oluyor. siz de bu sayede güzel işlere vesile olmuş oluyorsunuz. Teşekkürler herşey için...

kullandıkça önerilerim daha da netleşiyor.(Acizane fikirlerimi sunuyorum)

*Programın kullanışlılığını arttırmak için kesinlikle boyutu küçültülmelidir. zaten eklenen soruların resim dosyaları ile programın boyutu büyümektedir. Özellikle yardım dosyası içindeki videolar program boyutunu yükseltmektedir. Bu yardım dosyaları metin veya html formatına dönüştürülürse boyut ciddi manada düşebilir. yardım html dosyası hazırlanırken resimleri kullansanız bile boyut videoya oranla daha çok düşebilir. Yardım dosyası illa video şeklinde verilecekse bu programdan ayrı olarak video yardım dosyası biçiminde eklenti haline getirilip istenen kullanıcılar tarafından indirilebilir.

*program kesinlikle excelden bağımsız olarak ve exe formatına dönüştürülmelidir. bu programın kullanışlılığını son derece artıracaktır. bunu yapma imkanınızı merak ediyorum. Excel programlama da böyle bir seçenek olup olmadığını doğrusu bilmiyorum. vb basic programlama da bu seçenek mevcuttu. bu sayede excel yüklü olmayan bilgisayarlarda da program rahatlıkla kullanılabilir.

* Bu arada program windows 7 64 bit sürümlerinde düzgün çalışmıyor. hatta fonksiyon hatası veriyor bunu dikkate alınız. 32 bitlerde sorunsuz olarak kullanılabiliyor.Bu seçenek de güncelleme de yer almalıdır. veya iki farklı sürüm çıkarılabilir 32 bit 64 bit şeklinde...

yazdıklarıma Programın eksiklikleri olarak bakmayın. inanın hayran kaldım programa işimi çok kolaylaştırdı geliştirilmesine katkıda bulunmak için elimden gelen sadece fikri boyutta bir nebze katkı sunmaktır.kusuruma bakmayın. selametle Allah çalışmalarınızda muvaffak etsin.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhab Sn. muallims,
Öncelikle iyi dilekleriniz için tekrar teşekkür ederim. Program sizlerin kullanım tecrübeleri ve önerileriyle çok daha güzel olacaktır. Benim gözümden kaçan ayrıntıları siz yakalayabilirsiniz. Bu nedenle tavsiyelerinizin ciddiye alındığını bilmenizi isterim. Önerilerinizi programın genel yapısıyla uyumlu olduğu ve aşırı zaman alacak boyutta bir istek olmadığı sürece yapmaya çalışacağımdan şüpheniz olmasın.

Kendi derslerimde kullanmak için basit bir program hazırlamak için yola çıktığım program, Allah'ın kapıları açmasıyla buraya kadar geldi. Böyle kapsamlı bir programın sadece benim kullanımımla sınırlı kalmasını istemediğim için paylaşmak istedim. Aslında matematik öğretmenlerinin sınav hazırlıkları bana esin kaynağı oldu. Ama ben bir Edebiyat öğretmeni olarak programdan çok istifade ediyorum. Öğretmenler olarak hepimiz biliriz ki test sorusu hazırlamak hayli zahmetli bir iştir. Test tekniğine uygun olarak soru hazırlamak da oldukça zor iş. Asıl işimizi aksatmamıza sebep oluyor. Bu sebeple bizim için en kolay ve faydalı yol, hazır testleri kullanmaktır. İşte bu programı kullanışlı yapan hazır testleri en kısa yoldan arşivlemeye ve kullanmaya yaramasıdır.

Yeni önerileriniz için şunları söyleyebilirim:

1. öneriniz, bence de mantıklı... Gerek yardım dosyasını oluştururken, gerek upload ederken beni oldukça sıkıntıya sokuyor. Bu nedenle güncellemelerin hiçbirine yardım dosyası eklemedim. Eğer fırsat bulursam PDF formatında yardım dosyaları hazırlamayı düşünüyorum.

2. önerinizi daha önce çok düşündüm. Halihazırda excel makrolarını iyi denebilecek düzeyde biliyorum. Programı rahat bir şekilde geliştirebilmemin ve istediğim şekilde değişiklik yapabilmemin temel sebebi bu.
Ancak programı rahat bir şekilde exe formatına çevirebilmek için yeni bir programlama dili öğrenmem gerekli. Bu da hayli zahmetli ve zaman alacak bir iş. Gerçi Excel Makroları'nın temeli de Visual Basic'e dayanıyor. Öğrenme noktasında bu kolaylık sağlayabilir. Programda da zaten exceli ilgilendiren pek kod kullanmadım. Ancak, programı exe formatına çevirmek demek programı yeniden bina etmek anlamına geliyor. Bu nedenle kısa vadede bunu yapabileceğimi zannetmiyorum. Konumum ve zamanım müsaade ederse elbette programın bağımsız hale getirilmesi daha güzel olacaktır.

3. 64 bit yüklü sürümlerde hata vereceğini az çok tahmin ediyordum. Elimde 64 bit sistem yüklü bilgisayar bulunmadığı için deneme fırsatım olmamıştı. Böylelikle hata verdiğini tesbit etmiş olduk. Bunun kolay halledilebilir bir sorun olduğunu tahmin ediyorum. 64 bit yüklü bir bilgisayar bulduğumda bu konuyla da ilgileneceğim
.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Program güncellenmiştir. 1. mesajımdan dosyayı indirebilirsiniz. Güncelleme tarihi: 11.05.2013

1. mesaja git

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Program güncellenmiştir. İlk mesajdan indirebilirsiniz. Programı daha önce indirip kullananlar sadece güncelleme klasörünü yüklesinler. İlk defa kullanacaklar, önce programı indirip çalıştırsınlar, ardından son güncellemeyi indirip çalıştırsınlar.
Yapılan sınavları arşivleme sisteminde değişiklik yapıldı. Arşivlemede farklı bir kodlama sistemi kullandım. Farklı bilgisayarlarda uyumsuzluklar olabilir. Hata ile karşılaşmanız durumunda bildiriniz.
1. mesaja git

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Son güncellemede bir takım düzenlemeler yapıldı. Güncelleme klasörünü yeniden indirip kullanabilirsiniz.
Yapılan düzenleme:
1- Soru Aktarma menüsündeki hatalar giderildi.
2- Güncelleme kontrol kodlarındaki hata düzeltildi.
3- Ünite, konu seçimiyle ilgili hatalar giderildi.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Güncelleme dosyası eklenmiştir.
Yeni güncellemede yapılan işlem: "Programı açma" ve "Ders, ünite, konu silme, ad değiştirme" menüsündeki bir hata giderilmiştir.

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Merhaba,

Klasörü RAR klasöründen çıkardıktan sonra kullanmakta olduğunuz programın içine kopyalayın ve "Soru Bankası" isimli vbs dosyasını çalıştırın.
Güncellemeyi siteye üye olmadan bu adresten doğrudan indirebilirsiniz. Üye olanlar en alttaki eklentiden indirebilirler.
Hocam şöyle bir hata veriyor.
Ektedir.

Ekli dosyalar

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Ergun Bey,
"Leumruk Soru Bankası" klasörünün içine sanırım aynı klasörü bir daha kopyalamışsınız.
Sizde: Adres "...\Downloads\Leumruk Soru Bankası\Leumruk Soru Bankası\Program..." şeklinde görülüyor.
Olması gereken: "...\Downloads\Leumruk Soru Bankası\Program..."
Programı indirip çalıştırdıktan sonra, güncelleme klasörünü program klasörünün içine kopyalayıp çalıştırmanız gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Ergun Bey,
"Leumruk Soru Bankası" klasörünün içine sanırım aynı klasörü bir daha kopyalamışsınız.
Sizde: Adres "...\Downloads\Leumruk Soru Bankası\Leumruk Soru Bankası\Program..." şeklinde görülüyor.
Olması gereken: "...\Downloads\Leumruk Soru Bankası\Program..."
Programı indirip çalıştırdıktan sonra, güncelleme klasörünü program klasörünün içine kopyalayıp çalıştırmanız gerekiyor.
Evet dediğiniz gibi yaptım. Programı çalıştırdım. Ancak, bu hale Zip'li dosyayı açınca oldu, ben yapmadım yani.
Şu vbs dosyası nedir? nasıl oluştururulur? ne işe yarar? biraz bahseder misiniz? veya nasıl öğrenebilirim? yardımcı olur musunuz?

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Ergun Bey, aslında vbs hakkında çok fazla bilinmesi gereken bir şey yok. Vba biliyorsanız vbs dosyalarını da rahatlıkla oluşturabilirsiniz. Sadece bir kaç hususa özellikle dikkat etmek gerekiyor:
1) Vbs dosyaları notepad ile oluşturulur. İstediğiniz kodlamaları notepad'e yadıktan sonra dosyayı vbs uzantılı olarak kaydettiğiniz de işlem tamamlanmış olur.
2) Kodlamada dikkat edilecek husus "Sub....End Sub" kullanmıyorsunuz. Sadece kodları yazacaksınız.
3) Dosya açma, silme, taşıma vb. birçok işlemi vbs ile yapabilirsiniz. Bununla birlikte vba'da kullandığınız tüm kodları vbs'de kullanma şansı da yok.
Fikir vermesi açısından aşağıdaki linki inceleyebilirsiniz:
http://www.cozumpark.com/blogs/yazlim/archive/2010/08/07/script-nedir.aspx

Excel Vers. ve Dili
Excell 2010
hata

öncelikle emekleriniz için tesekkurler.Ben soyle bir hata alıyorum Workbooks sınıfının Open yöntemi başarısız.Bunu nasıl düzeltebliriz

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
Excell 2010
klasörü rardan cıkartıp soru bankama tıkladığımda basarıyla guncellendi diyor ama diğer tüm dosyaları siliyor.Yukarıdada verilen hatayı resim olarak gönderdim ilgilenirseniz sevnrim..

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Sanırım, güncelleme klasörünün silinmesini kastediyorsunuz. Klasör silinmiyor. İçindeki dosyalar programın ilgili yerlerine aktarılıyor.
Hatanın sebebi Soru Bankası.vbs dosyasının yeriyle ilgili. Bu dosyanın yerini değiştirirseniz programı açamayacaktır.
İşlemlerin hiçbirini RAR dosyasında yapmayın. Klasörü RAR'dan çıkardıktan sonra işlem yapın.

Excel Vers. ve Dili
2003
Sayın leumruk,
İlk önce yapmış olduğunuz programı çok beğendiğimi söylemek isterim. Böyle bir program yapıp hiç bir karşılık beklemeden bizlerin faydalanması için sunduğunuz için kendi adıma teşekkür ederim.
Birde programınıza aşağıda anlatmaya çalıştığım bir şey eklenmesi mümkün mü acaba?
Ben soruları programınıza kaydettim ve her hafta 10 soruluk mini test hazırlamak istiyorum.
Her hafta test hazırlayacağım için daha önceki haftadaki soruların sorulmasını istemiyorum.
Yani ben soruların tamamını bakıp sormak istemediğim soruları işaretleyip, işaretlediğim soruların teste çıkmaması gibi bir ekleme yapılabilir mi?

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
İstediğiniz özellik programın özellikleri arasında var. Bu özelliği kullanabilmek için hazırlamış olduğunuz testleri belirlediğiniz başlıklarla kaydetmeniz gerekmektedir.
Sonradan kaydetmiş olduğunuz bu testleri "ARŞİV" menüsünden çağırarak yeniden kullanabilirsiniz.

Test kaydetme işlemi program kapatılırken karşınıza çıkan menüyle yapılabilirken, Programdan çıkmadan "SEÇENEKLER" formunun altında bulunan "Hafızadaki testi kaydet" butonuyla da yapılabilir. Bu buton test hazırlandığında görünmeye başlar. Bu butonla yapacağınız kayıt işlemini testle ilgili tüm işlerinizi(grup oluşturma, çıktı alma gibi...) hallettikten sonra yapmanız faydanıza olacaktır. Çünkü kayıt yapıldıktan sonra hafıza temizlenecektir.

Aynı soruların kullanılmamasını sağlamak için ise:
Yeni bir test hazırlayacağınız zaman: "SORU SEÇME FORMU"nda ya da "OTOMATİK TEST" menüsünde bulunan "ARŞİV KONTROL" butonunu kullanabilirsiniz.

Bu butona tıkladığınız zaman "ARŞİV" formu açılacaktır. Bu formda daha önce kaydetmiş olduğunuz testler listelenecektir. Yeni hazırlayacağınız testte, sorularının bulunmasını istemediğiniz testleri seçin. Seçim sonunda program bu testleri kontrol listesine ekleyecektir.

Eğer yeni testi "SORU SEÇME FORMU" ile hazırlıyorsanız. Kontrol listesine eklediğiniz testlerde bulunan sorular size görünmeyecektir. Dolayısıyla bu soruları seçemeyeceğinizden çakışma olmayacaktır.

"OTOMATİK TEST" menüsünü kullanarak test hazırlıyorsanız. Program "Kontrol Listesi"nde bulunan soruları rastgele seçim listesine almayacağından yine sorular arasında bir çakışma olmayacaktır.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

NOT: Bu söylediklerimi yapmadan önce yeni bir güncelleme ekliyorum. Onu yükleyiniz. (Ana Form'daki "Hafızadaki Testi Kaydet" butonu 10 soruluk testleri görmüyordu, artık görüyor.)

Excel Vers. ve Dili
2003
Merhaba,
İstediğiniz özellik programın özellikleri arasında var. Bu özelliği kullanabilmek için hazırlamış olduğunuz testleri belirlediğiniz başlıklarla kaydetmeniz gerekmektedir.
Sonradan kaydetmiş olduğunuz bu testleri "ARŞİV" menüsünden çağırarak yeniden kullanabilirsiniz.

Test kaydetme işlemi program kapatılırken karşınıza çıkan menüyle yapılabilirken, Programdan çıkmadan "SEÇENEKLER" formunun altında bulunan "Hafızadaki testi kaydet" butonuyla da yapılabilir. Bu buton test hazırlandığında görünmeye başlar. Bu butonla yapacağınız kayıt işlemini testle ilgili tüm işlerinizi(grup oluşturma, çıktı alma gibi...) hallettikten sonra yapmanız faydanıza olacaktır. Çünkü kayıt yapıldıktan sonra hafıza temizlenecektir.

Aynı soruların kullanılmamasını sağlamak için ise:
Yeni bir test hazırlayacağınız zaman: "SORU SEÇME FORMU"nda ya da "OTOMATİK TEST" menüsünde bulunan "ARŞİV KONTROL" butonunu kullanabilirsiniz.

Bu butona tıkladığınız zaman "ARŞİV" formu açılacaktır. Bu formda daha önce kaydetmiş olduğunuz testler listelenecektir. Yeni hazırlayacağınız testte, sorularının bulunmasını istemediğiniz testleri seçin. Seçim sonunda program bu testleri kontrol listesine ekleyecektir.

Eğer yeni testi "SORU SEÇME FORMU" ile hazırlıyorsanız. Kontrol listesine eklediğiniz testlerde bulunan sorular size görünmeyecektir. Dolayısıyla bu soruları seçemeyeceğinizden çakışma olmayacaktır.

"OTOMATİK TEST" menüsünü kullanarak test hazırlıyorsanız. Program "Kontrol Listesi"nde bulunan soruları rastgele seçim listesine almayacağından yine sorular arasında bir çakışma olmayacaktır.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

NOT: Bu söylediklerimi yapmadan önce yeni bir güncelleme ekliyorum. Onu yükleyiniz. (Ana Form'daki "Hafızadaki Testi Kaydet" butonu 10 soruluk testleri görmüyordu, artık görüyor.)
Sayın leumruk,
Açıklamalarınız için kendi adıma ve öğrencilerim adına çok teşekkür ederim. Sizin sayenizde öğrencilerime çok daha kolay bir şekilde testler hazırlayabileceğim.

leumruk

Uzman
Uzman
Excel Vers. ve Dili
Office 2010 & 2013 tr
Merhaba,
Yeni güncelleme kalsörü eklenmiştir. Dosyayı ilk mesajdan indirebilirsiniz.
http://www.excel.web.tr/f52/soru-ar-ivleme-programy-t119628.html

HATIRLATMA: Güncelleme klasörü asıl program değildir. Asıl program "leumruk_Soru_Bankası" adıyla aynı mesajda paylaşılan dosyadır. Asıl programın boyutu 100 mb'ın üzerinde olduğundan yeni özellikler eklediğimde ya da bir takım düzeltmeler yaptığımda bunları güncellemeler yoluyla ekliyorum. Daha önce programı indirip kullananlar güncelleme yaptıklarında yaptıkları çalışmaların silineceğini ya da bozulacağını zannediyorlar. Güncelleme yaptığınızda çalışmalarınıza zarar gelmiyor. Sadece programın kullanım özelliklerinde bir takım değişiklikler, yenilikler ve düzeltmeler oluyor.
Programı ilk defa kullanacaklar "leumruk_Soru_Bankası" isimli klasörü indirip çalışır hale getirecekler, ardından "leumruk_gnc_2014002" isimli güncellemeyi indirip tarif edildiği şekilde asıl programa ekleyecekler.

Bu güncellemeyle: Dosya, ünite ve konu düzenleme kısmındaki dosya kapanma hatası düzeltildi.