tablodan veri çektirmek,listboxa ekletmek vs

Excel Vers. ve Dili
Windows Xp Professional
12 aylık kira faturalarına ay ay vade farkı faturası kesmiş fabrikanın sahibi..Biz kiracı oluyoruz bu arada..gecikmelide olsa kira bedelini ödedik 12 aylık.. bu vade farkı faturalarını neye istinaden kestiğine bakmamı istedi işverenim..excelde bi çalışma hazırlamam gerek ama yapamadım.. teşekkür ederim yardımlarınız için..

Taruz Bey,

yaptığınız programı çözdüm. İstediklerimi mükemmel çözümlemişsiniz. Şunları yaparsak program bitmiş olacak.
1-Form load olduğunda kısmına yazmış olduğunuz Komut25_Click() dekileri ekliyorum. Böylece form her açıldığında önceki seçimleri silmiş olacak. (bunu kendim çözebilirim)

2-hastalıkTrz,haspuanıTrz,klinikbelirtiler sorgusuna hasno alanını ekliyorum.(bunu kendim çözebilirim)

3-anaformda evet tuşunun fonksiyonunun altına "haspuanıTrz" deki hasnoları saydırıyorum.
çıkan sonuç 3 den fazla ise;
klinikbelirtiler sorgusunun hasno alanının ölçüt kısmına ilk 3 hasnoyu hasno1 or hasno2 or hasno3 ne ise onu yazdırıyorum.

3. maddeden çıkan sonuç 4 den az ise;
ne kadarsa o kadarını klinikbelirtiler sorgusunun hasno alanının ölçüt kısmına hasno1 or ....

şeklinde eklersek sonuca ulaşmış olacağız.

Bana 3. madde için gerekli kodları yazabilir misiniz.

En kısa zamanda cevab vermeniz ümidiyle....

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Bu son örnekte soruları belirtileri evet olan hastalıklarla ilgili soruların sorulmasını sağladım..

Bana kalırsa adnanyurdakul'un hazırlamış olduğu örnek sizin yapmak istediğinizi gayet güzel karşılıyor. Siz bence o çalışma üzerinde yoğunlaşın. Benim örneğim mevcut yapınıza göre hazırlandığı için çok efektif olmaz..

Ekli dosyalar

Taruz bey,

gerçekten çok teşekkür ederim. Şunu belirteyim biz bu işe ilk başladığımızda şöyle tasarladık.
ilk açışta bir form geliyor. muayene ettiğiniz hayvanı seçiniz. formda şimdilik "sığır" ve "kanatlı" var. ileride "koyun-keçi", "at", "kedi-köpek" olacak. kişi sığırı seçtiğinde tekrar bir form gelecek. soruları ben seçeyim (-ki bu aşamada adnanyurdakul beyin yaptığı kısım devreye girecek), soruları bilgisayar sorsun (-ki bu aşamada bitirebilirsek sizin yaptığınız devreye girecek).
çözebildiğim kısımları arayüzler olduğu için onları sizlere yazmadım. ben sadece halledemediğim fasılları size bildirdim. sağolsun adnan bey bitirdi. dolayısıyla soruları ben seçeyim faslı bitti. şimdi ümidim sizde. sizde yukarıdaki 3. maddeyi hallederseniz bu kısımda bitmiş olacak.

yaptığınız vetdenemeTrz2.rar son programda klinikbelirtiler sorgusuna yazdığınız kodla evetli hastalıklardan birini seçersek o hastalığın belirtilerini çağırıyor. seçmezsek rastlantısal soru sormaya devam ediyor.

halbuki ilk göndermiş olduğunuz programa sadece yukarıda yazdığım 3. maddeyi yani (anaformda evet tuşunun fonksiyonunun altına "haspuanıTrz" deki hasnoları saydırmalıyım. çıkan sonuç 3 den fazla ise;ilk 3 hasnoyu okutup klinikbelirtiler sorgusunun hasno alanının ölçüt kısmına ilk 3 hasnoyu hasno1 or hasno2 or hasno3 ne ise onu yazdırırsam.sonuç 4 den az ise;ne kadarsa o kadarını klinikbelirtiler sorgusunun hasno alanının ölçüt kısmına hasno1 or .... yazdırırsam her evetle değişen ilk 3 hastalığın belirtilerine yoğunlaşmış olurum değilmi?

bana bu konuda yardımcı olurmusunuz.

nevdem55@hotmail.com

Taruz bey,

gerçekten çok teşekkür ederim. Şunu belirteyim biz bu işe ilk başladığımızda şöyle tasarladık.
ilk açışta bir form geliyor. muayene ettiğiniz hayvanı seçiniz. formda şimdilik "sığır" ve "kanatlı" var. ileride "koyun-keçi", "at", "kedi-köpek" olacak. kişi sığırı seçtiğinde tekrar bir form gelecek. soruları ben seçeyim (-ki bu aşamada adnanyurdakul beyin yaptığı kısım devreye girecek), soruları bilgisayar sorsun (-ki bu aşamada bitirebilirsek sizin yaptığınız devreye girecek).
çözebildiğim kısımları arayüzler olduğu için onları sizlere yazmadım. ben sadece halledemediğim fasılları size bildirdim. sağolsun adnan bey bitirdi. dolayısıyla soruları ben seçeyim faslı bitti. şimdi ümidim sizde. sizde yukarıdaki 3. maddeyi hallederseniz bu kısımda bitmiş olacak.

yaptığınız vetdenemeTrz2.rar son programda klinikbelirtiler sorgusuna yazdığınız kodla evetli hastalıklardan birini seçersek o hastalığın belirtilerini çağırıyor. seçmezsek rastlantısal soru sormaya devam ediyor.

halbuki ilk göndermiş olduğunuz programa sadece yukarıda yazdığım 3. maddeyi yani (anaformda evet tuşunun fonksiyonunun altına "haspuanıTrz" deki hasnoları saydırıp çıkan sonuç 3 den fazla ise;ilk 3 hasnoyu okutup klinikbelirtiler sorgusunun hasno alanının ölçüt kısmına ilk 3 hasnoyu hasno1 or hasno2 or hasno3 ne ise onu, sonuç 4 den az ise;ne kadarsa o kadarını klinikbelirtiler sorgusunun hasno alanının ölçüt kısmına hasno1 or .... yazdırırsam her evetle değişen ilk 3 hastalığın belirtilerine yoğunlaşmış olurum değilmi?

bana bu konuda yardımcı olurmusunuz.

Taruz Bey,

Birde "hastalıkTrz" sorgusunda tablolar kısmında gözükmeyen "trz" tablosunu kullanmışsınız. bu işlem nasıl yapılıyor. izah ederseniz sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Bir tabloyu aynı sorgu üzerinde birden fazla kullanamak gerektiğinde ismini AS ile değiştirebiliyoruz. Aynı tabloyu sorgu penceresine yerleştirdiğinizi düşünün, isimlerden biri farklı olacaktır.. Ben aynı tabloyu ikinci kez alt sorgu için kullanmış olduğum için tablonun ismini trz olarak değiştirdim.

teşekkür ederim anladım ve kanatlı hastalıkları için uyguladım.
haspuanıTrz sorgusundaki ilk 3 kaydı saydırıp klinikbelirtiler sorgusunun hasno alanının ölçüt kısmına yazdırma işlemini yapamıyor muyuz!...

Saygılarımla...

bir sorgudaki ilk 3 veriyi okutmak,yazdırmak

teşekkür ederim anladım ve kanatlı hastalıkları için uyguladım.
haspuanıTrz sorgusundaki ilk 3 kaydı saydırıp klinikbelirtiler sorgusunun hasno alanının ölçüt kısmına yazdırma işlemini yapamıyor muyuz!...

Saygılarımla...

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

İlk üç kaydın saydırmak veya toplamak istediğiniz alananı hangisi belirtmemişsiniz..
Ben yine de klinikbelirtiler sorgusundaki haspuanı alanındaki verilerden bahsettiğiniz sorgudaki ilk üç kaydın hastalık puanı toplamlarından daha büyük olanları veren bir sorgu hazırladım..
Kod:
SELECT belno, haspuanı
FROM klinikbelirtiler
WHERE haspuanı>(select top 3 sum([hastalık puanı]) from haspuanıtrz)

taruz bey,

haspuanıTrz sorgusundaki ilk 3 kaydın hasnosunu okutamazmıyız.

okuttuktan sonrada klinikbelirtiler sorgusunun hasno alanının ölçüt kısmına bu 3 hasnoyu aralarına or kullanarak yazdıracağız hepsi bu.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba..

Üstteki sorgunun ölçütündeki > işleçi yerine = kullanırsanız istediğiniz değerleri verir.. Ama eşitten ziyade puandan büyük olanları almak daha mantıklı değil mi?

taruz bey,

her evet cevabında haspuandan dolayı ilk 3 e giren hasno lar değişebilir. dolayısıylada biz hep ilk 3 e veya 5 e giren hastalıkların sorusunu sordurup sonuca daha kısa yoldan gideriz değil mi

taruz bey,

her evet cevabında sonra haspuandan dolayı ilk 3 e giren hasno lar değişebilir. dolayısıylada biz 500 soru içinden rastgele sordurmak yerine "hep ilk 3 e veya 5 e giren" hastalıkların sorusunu sordurup sonuca daha kısa yoldan gideriz değil mi.

Son düzenleme: