Taksit Tablosu

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Merhaba,

Yaptığım çalışmada F sütununda tutar, G sütununda taksit adedi var. H sütunundan başlayarak Ocak-Þubat diye sırayla 12 ay devam ediyor. =EÐER(SÜTUN()-8<$G4;$F4/$G4;"") formülünü kullanıyorum ve taksit adedine göre işlem yapıyor.

Fakat ben C sütunundaki tarih ayın 7'sini geçtiyse taksit tutarlarını bir sonraki aydan başlasın istiyorum. Ã?rneğin 10 Ocak tarihini yazarsam taksitler Þubat ayından başlamalı. Formülde ne gibi değişiklik yapmalıyım?

Teşekkürler.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
örnek tablo eklerseniz çözüm daha kolay olur

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın SeSi, Birşeyler yapmaya çalıştım, inceleyiniz..

Başlıktaki Ocak, Þubat .... olanları formülle oluşturdum.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.lar
syn necdet yesertener'in çalışmasında tarih 31.12 girince ödemeleri boş bırakıyor
buda yıl devrinden kaynaklanıyor
biraz uzun oldu ama bir çalışmada benden formülleri kopyalayarak taksit sayınızı artırabilirsiniz.
en azından fikir vermesi dileğiyle

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Haklısınız Sayın muygun,

Ocak formülüne bakarsanız bir önceki yıl ne olacak diye soruyorum :)

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Sayın Necdet Yeşertener ve sayın muygun,

Her ikinizide teşekkür ve saygılarımı sunarım. Her iki çalışmadan da faydalanarak istediğimi yapıyorum. Ellerinize sağlık.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Merhaba,

Bir sorun var gibi. Sayın muygun tabloya bakarsanız Ocak ayında 18993,231 Þubat ve sonraki aylarda 9496,6154 olarak yazıyor. Taksit sayısı 12 aydan fazla olursa;
13 taksitte Ocak diğer ayların 2 katı,
14 taksitte Ocak ve Þubat diğer ayların 2 katı şeklinde taksit sayısı arttıkça ilk aylar fazla çıkıyor.

Birde ayların altındaki formül çubukta {=TOPLA(EÐER($H$3:$AE$3=1;$H$4:$AE$4;0))} şeklinde görünüyor. Kopyalayıp alınca formül bozuluyor ve #DEÐER! yazıyor. Bu formülü başka sayfaya kopyalayıp çalıştıramadım.

Sorunu çözmem için yardımınıza ihtiyacım var.
Teşekkürler.

İdris SERDAR

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Excel, 365 - İngilizce
Formülü Ctrl+Shift+Enter ile (birlikte basarak) giriniz.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.lar..
örnek tabloda 24 aylık bir taksitlendirme war
sizin tablonuzda 12 ay olduğu için ayları toplattırdım (yani eğer taksit sayısı 13 ise mutlaka bir aya çift gelecek)
NOT: eğer 13 taksitli bir ödemede ilk ödeme ocaktan başlıyor ve ocak 13/2 ,diğer aylar 13/1 çıkmıyorsa sorun var demektir.
{=TOPLA(EÐER($H$3:$AE$3=1;$H$4:$AE$4;0))} formülüne gelince
bu bir dizi formülü yani formül girişi CTRL+SHİFT+ENTER tuşları ile yapılır
ve malesef birleştirilmiş hücrelerde kopyalanırsa hata verir o yüzden kopyalamadan önce hücre birleştirmesini kaldır.
Tabloyu oluştururken esnek olmasını düşünmüştüm. ama istiyorsanız (ve 12 aydan fazla taksitlendirme yapmam diyorsanız) tablo yeniden düzenlenir 3 satırda işlenmiş veriler tek satıra indirgenebilir.
saygılar...

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
birde bunu incele
AS-BD arasını silebilirsin (bilgi doğrulamak için düzenlemiştim veri açısından kullanılmıyor)

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Sayın muygun,

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Yalniz bu dizi formülü konusunda takıldım. Nerelerde dizi formülü kullanmak şarttır?
Bu konuda biraz bilgi verirseniz sevinirim.

Saygılar.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Sayın mungun,

Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda tablomu ekteki şekle getirdim. Fakat tabloda görülebileceği gibi taksit adedine rakam girilmediği taktirde hücrede #SAYI/0! hatası veriyor. Bunu önlemenin yolu var mı? Yoksa en az 1 ödeme olacağı için taksit adedi sütununa 1 yazmak çözüm müdür? Eğer öyleyse taksit sütununa hiç birşey yazılmazsa otomatik 1 yazdırabilir miyiz?

Teşekkürler.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.lar..
dizi formülleri birden fazla hücre üzerinde işlem gerektiren durumlarda kullanılabilir. (sizin örneğinizde BA4 ile BL4 arasındaki hücre değerlerinden herhangi biri 1 e eşitse gerekli işlemi ; değilse boşdeğer yazıyor.)
#SAYI/0! (sıfıra bölme) hatasına gelince 1 yazmak çözüm olabilir. ama gereksiz rakam görmek istemiyorum diyorsanız;
=EÐER(EHATALIYSA(TOPLA(EÐER($BA4:$BL4=1;$G4/$H4;"")));"";TOPLA(EÐER($BA4:$BL4=1;$G4/$H4;"")))
formülünü kullanabilirsiniz (tabi dizi formülü olarak CTRL+SHİFT+ENTER ile)
NOT: 0 ları kaldırmak isterseniz I4:U57 arasını seçerek hücre biçimini 0;-0;;@ şeklinde düzenleyin

İlk taksit tutarı işlem tarihinden 40 gün sonra hesabımıza geçecek şekilde sonraki taksitler ise 30 günlük sürelerde hesabımıza geçecek şekilde; ancak ayın hangi gün hesabımıza geçeceğini de nasıl yapabilirim. Yardımlarını için teşekkür ederim.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Aynı tablo üzerinde mi?
tablo düzeninizle ilgili örnek eklerseniz çözüm daha kolay olur.
eğer ödemeler için tam tarih istiyorsanız tabloyu inceleyiniz.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Sayın muygun,

Taksit adedi 12 ayı geçtiğinde veya bir sonraki yıla sarktığında taksitleri ilgili aya yazdırabilir miyiz?
Ekteki örnekteki gibi tabloyu değiştirebilir miyiz?

Teşekkürler.

Excel Vers. ve Dili
Office 2013 Türkçe
Merhaba,

Tabloya eklemek için şöyle bir formüle ihtiyacım var.

1) F sütunundaki tarihin yılı C sütunundaki tarihin yılına eşitse;
formülün bulunduğu hücreye, F'teki tarihin kaçıncı ay olduğu olduğu 1-2-3-4.....12 şeklinde) yazacak,

2) F sütunundaki tarihin yılı C sütunundaki tarihin yılından büyükse;
formülün bulunduğu hücreye, F'teki tarihin kaçıncı ay olduğu 13-14-15...24 şeklinde yazacak.

Teşekkürler.

muygun

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003 Türkçe
Slm.lar
Tabloda 1.tarih D sütununda (ve hücre taksit_adedi olarak adlandırılmış) 2.tarih G sütununda ve ikiside elle girilmiş
=EÐER(YIL(taksit_adedi)=YIL(G4);AY(G4);AY(G4)+12)