Vba ÖĞrenmek İstİyorum

Merhaba arkadaşlar,
Bu siteye bir arkadaşımın tavsiyesi ile katıldım, adı haluk erdinç bey. Onun sayesinde sizlerle tanıştım. Forma gönderdiğiniz çalışmalarınızı hayranlıkla ve imrenerek ayrıca takdir ederek inceliyorum. Ve bende birgün bu siteye böyle bir çalışma göndermek istiyorum. Şuan çok hevesliyim ve hevesimi yitirmemek için çalışmalarıma ara vememeye çalışıyorum. Bu arada çalışmaları beni çok etkileyen sayın Vedat ELÇİ beyide burada telafuz edemeden geçemiyeceğim, onun çalışmaları bana herzaman azim vermiş ve aydınlatıcı olmuştur.
Şimdi benim sizlerden istediğim makro ve Vba yı öğrenmek için nerden başlamalıyım, hangi kaynaktan faydalanmalıyım vs. hertürlü bilgiye ve açıklamaya ihtiyacım var. Bu arada çok hevesli isen kursuna git diye bir soru akla gelebilir, ama cevabı çok basit param yok, çok komik değilmi türkiyede kendini yetiştirmek, eğitmek isteyen birinin, eğitime ayıracak parası yok. neyse arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum. Bana yazdığınız en ufak detay dahi değerlendirmeme girecektir. Yazılarınız benim için çok önemli .
saygılarımla iyi çalışmalar.

murat_ankara_1978@hotmail.com - mpilavci@gmail.com

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Excel,Access gibi veri tabanı olarak çalışabilen programların alt yapısında bir programlama dili olması, bir çok işletmenin ve kişinin kendine özgü programlar tasarlamasına vesile olmuştur. Özellikle orta ve küçük ölçekli bütün işletmelerin bu iki programı kullanarak tüm program ihtiyaçlarını karşılaması mümkündür. Bu bir iddia değil kesin görüşümdür. Çünkü halen yöneticiliğini yaptığım fabrikada kullanılan programların (üretim,sipariş,numune,eğitim takip,kalite kontrol,maliyet hesabı vb)yüzde doksanı tarafımdan yazılmış olup ihtiyacımızı fazlası ile karşılamaktadır. (bu programlara seri port kullanılarak teraziden alınan ağırlık bilgisinin excele yazdırılıp etiket bastırılmasıda dahildir.)

Bu bilgileri Excel ve Accessle endüstriyel anlamda da programlama yapılabileceğini ifade etmek amacıyla yazdım. Forum üyelerimizin kendi ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdikleri programlarda zaten VBA nın gücünün ayrıca bir göstergesidir.

Şimdi gelelim size ve dolayısıyla bu konuya merak saran üyelerimize tavsiyelerime.

Öncelikle şunu belirteyim VBA konusunda hevesli olmanız çok güzel. Bu merakınızdan hiç vazgeçmeyin.

1-VBA ile programlama öğrenmenin ilk kuralı bir hedefinizin olmasıdır. Yani bu dili ne amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Örneğin, çalıştığınız işletmede kağıt israfını ortadan kaldırmak ve verilere en hızlı şekilde ulaşmak için şu konuda bilgilerin tamamen pc ortamında saklanması konusunda bir program hazırlamalıyım demelisiniz.

2-Bence ikinci en önemli kural ne aramanız gerektiğini öğrenmenizdir. Öncelikle temel kaynaklara ulaşmanın yollarını aramalısınız. Bu konuda gerekirse kitaplara yönelmeli, varsa kursa gitmelisiniz. Ama en önemli kaynak internetin ta kendisidir. İnternette araştırma yaparken sıkıntı, bilgilerin çok dağınık halde yayılmış olmasıdır. Bu sebeple bilgiyi genel değil, konu bazında araştırmak gerekir. Elbette azda olsa yabancı dil bilgisi gereklidir. Kendimden örnek vereyim. Lise düzeyindeki ingilizce bilgimle internetten fazlasıyla istifade edebiliyorum. Bunun en büyük sebebi ne aradığımı bilmemdir. İşte sizinde bunu öğrenmeniz gerekiyor.

3-VBA yı bir Visual Basic,C,Delphi gibi bir programlama dili olarak hiç bir zaman görmeyin ve bu dillerin yerine geçebileceğinide asla düşünmeyin. Her ne kadar VBA, Visual Basic dilinin bir alt kolu olsada özellikle alt yapısında bulunduğu program üzerinde işlem yapmak üzere tasarlanmıştır ve buna özgü ilave komutlarda içermektedir. Alt yapısında bulunduğu program üzerindeki işlemlerde diğer dillerden avantajlı olacağıda kesindir.

4-Programlamaya başlamadan önce excelin kendine has fonksiyonları ile uygulamalar yaparak mantık geliştirmeye çalışın. Bu fonksiyonların içiçe kullanılması ile oluşturulacak mantık, daha sonrasında VBA ile programlamada çok faydalı olacaktır.

5-VBA yı ilk aşamada sadece sayfa üzeri işlemlerde kullanın. Yani hücreler üzerinde işlem yapmayı hedef olarak seçin. Userform ile arayüz oluşturmayı bir sonraki aşamaya bırakın.

6-Herşeyi hemen öğrenmekte acele etmeyin aksi takdirde hayak kırıklığına uğrayıp hevesinizi kaybedebilirsiniz. Bu süre, öğrenmeye ayırdığınız zamana ve yaptığınız uygulama miktarına göre değişecektir. Bu sürenin yıllar alabileceğinide unutmayın.

7-Forumdaki soruları ve çözüm mantıklarını inceleyin ve kendinizde farklı çözüm mantıkları geliştirmeye çalışın. Kapsamlı çalışmalar yerine kısa ve öz sorularla ilgilenmeniz çok daha faydalı olacaktır.

Yukarıda izah etmeye çalıştığım fikirlerime elbette çok sayıda ilave olabilir. Birde çok fazla düşünmeden yazdığım için madde sıralamalarında öncelik yeri değişebilir. Şunuda belirteyim ben bir programcı değilim, sadece amatörce VBA ile ilgileniyorum. Bu konudaki en büyük kaynakta benim için bu forum olmuştur. Her ilgilendiğim soru bana çok şey öğretmiştir. Eğer vaktim olursa tecrübelerime dayanarak bir konunun çözümünde uyguladığım yaklaşımın ne olduğunuda sizlerle paylaşmak isterim.

Şimdilik bu yazı sanırım size bir fikir verecektir. Tüm üyelerimizden de bu başlık altında öneri ve düşüncelerini paylaşmasını önemle rica ederim.

Excel Vers. ve Dili
OFFICE-2003 Türkçe
Sayın leventm,

Sabırsızlıkla konu çözümü için uygulamakta olduğunuz yaklaşım tekniklerini beklediğimi belirtmek isterim

Kolay gelsin

Ali

Uzman
Excel Vers. ve Dili
İş:Excel 2016-Türkçe
Şunuda belirteyim ben bir programcı değilim, sadece amatörce VBA ile ilgileniyorum. Bu konudaki en büyük kaynakta benim için bu forum olmuştur. Her ilgilendiğim soru bana çok şey öğretmiştir.
Levent Bey böyle demişse ben kendimi amatör bile saymıyorum.

Eğer vaktim olursa tecrübelerime dayanarak bir konunun çözümünde uyguladığım yaklaşımın ne olduğunuda sizlerle paylaşmak isterim.
Bende sabırsızlık ile bu çözüm mantığını bekleyenlerdenim. Ben VBA bilmeyenlerdenim umarım bu sayede bende kendimi geliştirim.Değerli görüşleriniz ve bu açıklamalı yazınız bile çok değerli.Teşekkürler Levent Bey :hey:

Sayın leventm,
ne diyeceğimi gerçekten bilemiyorum, bu kadarını inanın kimseden beklemiyordum, eline emeğine yüreğine sağlı. şimdiden yazınızın bir çıktısını aldım, bu benim için bir vizyon olacaktır emin olun. Abartmadan söylüyorum bu yazıyı evde çalışma masama asacağım, ne zaman bu işten vazgeçmeye kalkarsam eminim bu yazı bana dur diyecek. Şimdilik vba nın içinde patinaj çekmeye devam edeceğim. Ama birgün bnde eminim öğreneceğim.
saygılarımla.
BANA BİR HARF ÖĞRETENİN KIRK YIL KÖLESİ OLURUM. Hz. Ali (R.A.)

Arkadaşlar başka önerisi olan yokmu, banimle birlikte eminim bu soruya cevap arayan çok arkadaşımız var, lütfen bu konuya duyarsız kalmayın.
saygılarımla

Excel Vers. ve Dili
ms office 2010 ev
ms office 2007 iş
öneri

VBA öğrenmeyi bende istiyorum. bu zamana kadar bu forumdan çok şey öğrendim ve forum üyeleri çoook yardımcı oldular. forumda VBA ile ilgili bir bölüm açmak mümkünmüdür. VBA ile ilgili konular burada işlenir ve ulaşması ayrışması daha kolay olur düşüncesindeyim.

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
4-Programlamaya başlamadan önce excelin kendine has fonksiyonları ile uygulamalar yaparak mantık geliştirmeye çalışın. Bu fonksiyonların içiçe kullanılması ile oluşturulacak mantık, daha sonrasında VBA ile programlamada çok faydalı olacaktır.

5-VBA yı ilk aşamada sadece sayfa üzeri işlemlerde kullanın. Yani hücreler üzerinde işlem yapmayı hedef olarak seçin. Userform ile arayüz oluşturmayı bir sonraki aşamaya bırakın.
Bu konuda Levent Bey'e hak veriyorum.

Bu siteyi bulduktan sonraki amacım Makroyu öğrenmekti. Ama makro öğrenmeden önce de öğrenilecek o kadar çok fonksiyonlar varmış ki şaşıp kalmıştım.

Bende, benim bildiğim Excel bu Excel değil dedim ve kendimce araştırmaya başladım. Bu araştırma sonucunda Excel dersanesinde bir kaç makalem yayınlandı. Bu makalelerin sonucunda o konu ile ilgili olarak gerçekten bilgim arttı.

Şimdi ağırlıklı olarak VBA çalışıyorum ve hiçte acele etmiyorum. Kısa sürede çok şey öğrenme amacım yok, ama yavaş yavaş fakat emin adımlarla ve kendi işimi azaltacak şekilde ilerliyorum. İşyerimde artık kendi işlerimi yapabilmek için makrodan yararlanıyorum (bize bilgiler bankalardan topluca gelir ve bu bilgileri veri tabanına atmak için belirli biçimlerde bu bilgileri düzenlemem gerekiyor, her ay bu işin ne kadar rutin ve sıkıcı olduğunu tahmin edersiniz)

Bu siteyi bulduktan sonra makro konusunda hiç bir bilgim yokken baya şeyler öğrendim ama bölük pörçük bilgileri birleştirme konusunda zorlandığım. Üstelik geçmişimde programcılık yapan bir kişi olarak zorlandım. Bir kaç ay içinde VBA nın temelini kaptım. Artık bu temel üzerine teker teker tuğlaları eklemek gerek. Bunun için :

Önce kendime bir kitap aldım.
Arkadaş yayınlarından Microsoft Office Excel 2003 Programlama, Enine Boyuna, Curtis Frye, Mark Dodge

Böyle kitaplardan yararlanarak önce temel bilgileri öğrenmeli, sonra da sitemizde (ve diğer sitelerde) makro hakkında sorulan soruları ve yanıtları incelemeli ve benzer problemler üreterek çözümü hakkında çalışmalar yapmalı.

Belki kısaca şu söylenebilir : önce ilgi, sonra çalışmalı çalışmalı ve çalışmalı.

Öğrenilecek daha çok şey var ben 49 yaşında hala öğrenmeye çalışıyorsam benden daha genç arkadaşlarımın şansları daha çok diye düşünüyorum.

Hadi hep beraber sadece VBA (makro) değil Excel de öğrenmeye davet ediyorum sizleri.

Birlikten kuvvet doğar

Son düzenleme:

Mdemir63

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis2010 32Bit Türkçe
Sn: Leventm Hocam

Bu yazınızla benim gibi yeni başlamış form üyelerine zaten çok hevesli olduğum bu konularda daha ne kadar çok heves kazandırdığınızı anlatamam. hocam bu yazdıklarınızdan sonra kesinlikle çok çalışarak daha çok şeyler öğreneceğime (siz ve diğer hocalarımızın yardımları ile) inanabilirsiniz. İyi çalışmalar diliyorum

saygılar sunuyorum.

Excel Vers. ve Dili
xp profesional 2002
arkadaşlar öncelikle güzel öneri ve görüşleriniz için teşekkür ediyorum. gerçekten bende bu sitede çok aydınlandım. ilk başlarda çok aceleci oldum ve sayın leventm bey in dediği gibi hayal kırıklığına uğradım. daha sonra bazı kitaplar cd ler vb. aldım. en önemliside bu konuda profesyonel olan excell web moderatörleri ve diğer site arkadaşlarımdan çok şey öğrendim. cevapları hazırca alıp vba ya kaydetmektense makroları böldüm ve tek tek işlevlerini öğrenmeye çelıştım. halen çok yeni bir öğrenici olsanda istediğim bazı şeyleri tek başıma yapmaya başladım. yine makro öğrenmemde çok faydası olan şeylerden biride makro kaydedip yaptığım hareketlerin makro üzerine nasıl yansıdığını görmemde bana çok faydalı oldu. bende bu siteyle tanışmadan önce kendimi iyi bir excel kullanıcısı olarak biliyordum. meğerki bildiğim yanıldığıma yetmiyormuş. teşekkürler excel.web.tr........... teşekkürler sayın site arkadaşlarım. bu siteye üye olma ayrıcalığını bize yaşattığınız için ilgili herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Selçuk ACAR..

Değerli arkadaşlarım,
Her sabah işe geldiğimde heyecan la bu siteyi açıyorum ve aceba yeni bişeyler eklenmişmi diyerek her bölümünü kontrol ediyorum, Öncelikler bu başlığa yorumlarını yazarak, ben ve benim gibi öğrenmek isteyen arkadaşlarımı tek başına bırakmayan arkadaşlarıma ve hocalarıma çok teşekkür ediyorum. Şunu önemle söylemek isterim ki bazı yorum yazan arkadaşlarım yazılarının belki kendince fazla önem arzetmediğini düşüne bilirler, ancak bu gibi yorumlar dahi insanın tam kilitlenip kaldığı esnada (..makroları böldüm ve tek tek işlevlerini öğrenmeye çelıştım.) önüne ışık tutabiliyor. Bunun için vba ile ilgisi olan her arkadaşımın bu yazı altında yorumlarını yazmalarını rica ediyorum.
saygılarımla.

Excel Vers. ve Dili
WIN 7 Türkçe
Necdet Bey Teşekkürler

Bende, benim bildiğim Excel bu Excel değil dedim ve kendimce araştırmaya başladım.
Bu siteyi bulduktan sonra makro konusunda hiç bir bilgim yokken baya şeyler öğrendim ama bölük pörçük bilgileri birleştirme konusunda zorlandığım. Üstelik geçmişimde programcılık yapan bir kişi olarak zorlandım. Bir kaç ay içinde VBA nın temelini kaptım. Artık bu temel üzerine teker teker tuğlaları eklemek gerek.
size katılıyorum. ben de makro öğrenme amaçlı olarak ilk kez başvurduğum bu siteden her boş anımda girip, nerdeyse hergün bir adım ilerliyorum. O kadar çok konu ve eksiğim var ki , henüz soracak kadar dahi bir şey bildiğimi sanmıyorum. Sormak İçin Dahi Olsa Bir Şeyler Bilmek Gerekli diyorum. Şu an bulunduğum nokta, mantıksal sınamalar ve makro düzenleme. BU SİTEDE BİLGİLERİNİ PAYLAŞAN TÜM CÖMERT İNSANLARA TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİRİM.

Excel Vers. ve Dili
(Excel 2016 - İngilizce)
Analitik Düşünce

VBA ve Makro hakkında hiç bilgisi olmayanlar için biraz basit olacak ama,
ekteki dosyada bulunan tablodaki ilgili formülleri kendi kendine uğraşarak bulmaları iyi bir deneyim olacaktır.

Bu tablodaki amaç Sn.leventm’nin 4.maddede yazdığı gibi formüller ile bu işe başlayıp,
mantıksal ve analitik olarak problemlerin çözümünü bulmaktır.

Bu şekilde sonuca daha hızlı ve daha doğru ulaşabilirsiniz.

Formülleri yazarken oluşturacağınız düşünce, Makro yazarken de sizlere çok faydası olacaktır.

Ayrıca VBA ve makrolarla ilgili bir kitap edinip, kitap, internet, forum ve benzeri yerlerden bulduğunuz
kodlardan bir kopya alıp arşivlemenizi tavsiye ederim.

Birde www.excel.web.tr’yi takip etmeyi unutmayın.
....
....

Ekli dosyalar

gezgin-49

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Türkçe 2003
arkadaşlar ben de excelden yaklaşık 1 ay öncesine kadar sadece basit dört işlemi yapabiliyordum, mesela $ işaretinin ne olduğunu dahi bilmiyordum, kendim 38 yaşındayım ve bilgisayarı kendi imkanlarım ile öğrendim, adliyede yazı işleri müdürü olarak görev yapmaktayım, aslında excel çok ta işime yaramıyor, ama çok hevesli olduğum için bu işe sarıldım, şimdi hemen hemen excel' in bana göre yarısını öğrendim ve makrolar üzerinde çalışmaya başladım, makrolar isimli VBA Excel 2000 kitabını biraz okudum tam anlamadım, ama forumda takıldığım yerleri sora sora az çok çözdüm, vba da formlar üzerinde çalışmaya başladım, her ne kadar bana ders veren biri olmasa da takıldığım yerleri bu formda sorduğumda hemen hemen tüm sorularıma cevap aldım, ayrıca diğer arkadaşlarımın sorularına verilen cevapları dikkatlice inceledim, inanın çok faydasını gördüm, şimdi korkusuzca kendi çapımda işyerimle ilgili bazı konularda basit proğramlar yapma cesaretini kazandım, her ne kadar şu ana kadar bir şey yapamasamda çoğu çalışmalarım az çeyrek te olsa bitti, ama bence proğramlamada en zor hususlardan biri de tasırım dır, zira tasırımı kafanızda yapamazsanız olmuyor, önce tasarımı güzel yapmak yani binanın dış yapısını iyi yapmak, daha sonra ince işe sıra geliyor, gerçi inşaat yaparken kaba inşaata pek bir masraf gitmiyor, masrafların çoğu ince işe yani binanın içini döşemeye gidiyorsa da dış yapı çok önemli bence dışı güzel yaptıktan sonra yani tasarımı iyi belirledikten sonra içini döşemek yavaş yavaş ta olsa olacaktır, çünkü bir adım attın, verdiğin emekleri boşa çıkarmak ağrına gider, bu bağlamda forma bana ve diğer arkadaşlarıma yardımcı olan tüm arkadaşlarımdan (ÜSTADLARIMDAN) Allah razı olsun, başarılarının devamını diler hepsine saygılar sunarım. :hey:

Excel Vers. ve Dili
2003 xp türkçe
bende excelde çalışmayı sevenlerdenim sizler gibi ama eksiklerimin çok oldugunu gördüm bu formu inceleyince vba yı ögrenmek istiyorum bu konuda sizlerin yardımlarını bekliyorum bu konuda kullanacagımkaynaklarınız varsa kitap vs.. bunlarıda yazarsanız sevinirim

Excel Vers. ve Dili
excel 2003 TR
Sanırım Hrkez aynı şeyden şikayetçi

Arkadaşlar daha doğrusu bu hitabım bu işi bilen ve olayı bitirmiş derler ya işte öyle arkadaşlara. Formda bir yer açsak yada mevcut makro bölümüne sorular yada hergün bir adım ilerigidecek ders veya sorulu cevaplı şeyler yapılsa iyi olur diye düşünüyorum.Bende kitaptan bir müddet takip ettim ama bi yere kardar insan kendi başına olursa sıkılıyor ve bıkkınlık,umutsuzluk geliyor.Ben cd anlatımı aradım ama sanırım yok excel anlatım cd lerini son radan keşvettim ve ne güzel anlatımlar varmış dedim böyle anlatım üzetine vba cd leri varsa bilen bulun,duyan lütfen haber versin.Üstadlar çıraklşara destek olalım.Şimdiden teşkkürlar.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
VBA Ders Zili Ne zaman Çalacak?

:yazici:
Ben 28 yaşında bir fen bilgisi öğretmeniyim. Amatörcede olsa Excelle uğraşıp, bilgisayarıma bişeyler yaptırmak beni fazlasıyla mutlu ediyor. Ama iş bazen makro yazmak kısmına gelince tıkanıp kalıyorum. Bu forum sayesinde birçok programımı yarım kalmaktan kurtardım, tüm arkadaşlara yeniden teşekkürederim.
Ama bugün konu başlığını görünce o kadar mutlu oldum ki, sonunda sadece balık yemeyi değil, balık tutmayı da öğrenebileceğiz diye...
Sayın HOCALARIM ders zili ne zaman çalacak?

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003 Türkçe
Excel öğrenmeye çalışıyorum
Selamlar

sayın ripek yapmış olduğunuz soru için teşekkür edirim. ama yazmış olduğunuz sorunu cevabını yazarsanız sevinirim bölece işin mantığını anlamayı ben ve benim gibi excelli yeni öğrenmeye başlayanlar için yardımcı olacağına inanıyorum. ayrıca bu gibi güzel sorularınızın devamını sabırsızlıkla bekliyorum.

Bu siteye kayıt olduğum ve takip ettiğim için inanın çok mutluyum. Excel'de bazı basit işlemleri yapabiliyorum. Ben düz lise mezunuyum ama daha sonradan muhasebe öğrendim ve halada öğreniyorum. Sonradan ihracat ve ithalat öğrendim ve halada öğreniyorum. Sanıyorum excelde böyle bir program, bu programda da öğrenmenin sonu yok hele bu sitede hiç yok. Arkadaşlar inanılmaz yardımcı oluyorlar hemde hiç karşılık beklemeden. Bende nacizane muhasebe ve ihracat üzerine bi şeyler yapmak istiyorum. Başladım bir sonraki aşamada henüz bitmeden ustaların yorumuna açıcam umarım bir çok arkadaşımızı bundan yararlanır.

herkese İyi çalışmalar