Vba ÖĞrenmek İstİyorum

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
aranıza bende yeni katıldım arkadaşlar vba yı öğrenmek istiyorum başlangıç olucak benim için..ama sadece muhabbet ortamı oluşmuş burda irtada bişey yok...
Sizi tebrik ederim 25.000 konu arasından sadece VBA yı öğrenme konusunda fikirlerin paylaşıldığı bir başlığı inceleyerek yorum yapmışsınız. Forumu incelemek için bir kaç saatinizi ayırırsanız tahmin edemeyeceğiniz kadar çok örneğe ulaşabilirsiniz.

bende vba öğrenmek istiyorum fakat intenett balıyorumda ya başlangıç seviyesi için vba tanıtan yazılar yada ileri seviye için kodlar var. başalngıçtan ilerlemek için kaynak bulamadım internet ortamında.. Sizlerin önerebileceği site varmı

Necdet

Moderatör
Yönetici
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 Türkçe
Sayın asem,

Bende internet ortamında bulduğum ve Faruk Çubukçu tarafından yazılan (malesef bir kısmı yok olan) ders notları başlangıç için çok yararlı bir kaynak. Bu dosyayı inceleyiniz. Temel bilgileri elde ettikten sonra bu formdaki soruları ve yanıtları inceleyiniz. Ben böyle yapıyorum yararını da görüyorum.

Nacizane fikrim budur.

Ekli dosyalar

Excel Vers. ve Dili
excel 2005
bana acilen bi fikstür programı lazım yardım eden bırı cıkarmı acaba?

Excel Vers. ve Dili
2007 vba makro
Kurcalayın

Sevgili arkadaşlar uzun zamandır excel içerisinde VBA ile uğraşıyorum ilk olarak belirteyimki herhangi bir eğitim falan almadım.Tamamen merak.

VBA ile çalışma yapmak isteyen arkadaşlara küçük bir önerim olacak eğer bir kod yazacaksanız ve ne olduğunu bilmiyorsanız Excel'de Araçlar>makrolar>yeni makro kaydet e tıklayın ve yapmak istediğiniz işleri aklınızdan planlayarak yapın. ve her işlem sobnrasında size göre sabit bir işlem yapın (örneğin ben sütunu genişletirim sonra A1 hücresine tıklarım, satırı silerim sonra A1 hücresine tıklarım.Sonuçta kod sayfasına baktığımda Range("A1").Select yazan tüm kısımlar arasında bir işlem yaptığımı anlarım) makroyu durdurup, Visual Basic Düzenleyici yi açtığınızda makronuzun sayfasına baktığınızda arada kalan kodlara bakarak hem kodları öğrenirsiniz hemde yaptığınız işleri anlarsınız.

VBA konusunda çok iddalı değilim fakat yardım isteyen arkadaşlar olursa elimden geleni yapmaya çalışırım.

Hepinize kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
yeni başlayacaklar için (benim gibi) yardımcı olabileceğini düşündüğüm e-kitap.üstadlarda yardımcı olup olamayacağına kontrol ederse, onay alırsak bizde başlarız inşallah.saygılar...

Levent Menteşoğlu

Administrator
Yönetici
Admin
Excel Vers. ve Dili
Excel 2010-32 bit-Türkçe
Excel 365 -32 bit-Türkçe
Eklediğiniz kaynaklar Visual Basic ile ilgili ama yinede faydası olacaktır. Sadece bu kaynağın legal olması bizim için önemli, eğer öyle ise eklemenizde bir sorun yok. Kaynağınıda belirtirseniz, en azından hazırlayanlara da bir teşekkür etmiş oluruz.

Excel Vers. ve Dili
Excel 2002
daha çok yardımcı olabiliceğini düşündüğünüz bir e-kitap varsa gönderebilirmisiniz hocam. maliyet tablomda daha kolay ve çabuk üretim yapabilmem veya daha değişik konularda bana yardımcı olması için makro yazmayı öğrenmek istiyorum.
gönderdiğim kaynakta http://www.ekitapcim.net adresinden alınmıştır. şifresinde yazana göre bertug bulut'a teşekkür edelim o zaman.saygılar...

eseer

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
2003
Altın Üyelik Bitiş Tarihi
16-07-2026
selam arkadaslar

excell de yeni değilim fakat form oluşturma konusunda yeniyim verilen komutlarda problemlerim var. ekte vermiş olduğum resimde formu oluşturdum fakat hücre bağlantısını yapamadım sürekli hata veriyor. vba da girilebilecek komutlar hakkında bilgi verebilirseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
gerekli işlemleri sayfamda görmek istiyorum
süpersin ama bende öğrenmek itiyom ben ne yapmalıyım.hale_ay21@hotmail.com

Excel Vers. ve Dili
Office 2007 tr
excel'i iyi biliyorum diyordum ama bu forumu görünce daha %1'ini bile bilmiyormuşum paylaşımlarınız için herkese çok teşekkür ederim

Excel Vers. ve Dili
exel2007
27-09-2023
bende yeni baslayan acemi biriyim exel meger neymiş öyle heyecanım bıkat daha arttı ben de sabah daireye geliyorum formu acıyorum hem bişeyler ögreniyor hemde sorunuma cavap arıyorum

Excel Vers. ve Dili
Excel 2003, Macro
Bende bu siteye yeni uye oldum ayrıca excele ve macroyada (işim dolayısıyla)
macro yu 1 ay once duydum ve suan macroyu anlamak istiyorum bu konuda yardımlarınıza ihtiyacım var.
sayın ripek bize verdiginiz ornek gercekten cok guzel ve bunun cevabınıda bize yazarsanız macroyu anlamak için adım atmıs oluruz
herkese iyi calısmalar

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Selamlar

Ben de vba öğrenmek isitiyorum amma fakat pek bi vba anlatan bir yazı yada bir ayrıntı yada öğretim filmi vs vs yok

htsumer

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel-2003
16.08.2026
Ben de vba öğrenmek isitiyorum amma fakat pek bi vba anlatan bir yazı yada bir ayrıntı yada öğretim filmi vs vs yok
Bu sitede hepsi var...

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Vba ile ilgilenmek istiyorum. :yardim:

slm arkadaşlar.
internette dolaşırken bulduğum bu forum gercekten de mükemmel bi forum.. emeği geçen herkesin eline sağlık...
ben vba ve makro yazmayı öğrenmek istiyorum. forumda bu konu ile ilgili bir çok anlatılmış.. fakat bu kadar çok bilgiyi benim bir araya getirmem sanırım biraz zor olacak. çünkü konu hakkında hiç bir alt yapım yok.. bu yüzden ilk önce bir temel oluşturmak için bir kitap yardımı ile başlamayı istiyorum. temeli oturttuktan sonra da forumu takip ederek gerekli bilgilere ulaşabileceğimi düşünüyorum.
bana baslangıç için bi kitap önerebilirmisiniz.. ?

Excel Vers. ve Dili
excel 2003
Önce kendime bir kitap aldım.
Arkadaş yayınlarından Microsoft Office Excel 2003 Programlama, Enine Boyuna, Curtis Frye, Mark Dodge

Sayın Necdet Bey;

excel öğrenmek için yukarıda belirttiğiniz kitabı aldığınızı yazmışsınız. Bu kitap sizce benim gibi yeni başlayanlara yardımcı olabilir mi ?

cevaplarsanız sevinirim. şimdiden teşekkürler...

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
Teşekkürler ripek,

:hey:
VBA ve Makro hakkında hiç bilgisi olmayanlar için biraz basit olacak ama,
ekteki dosyada bulunan tablodaki ilgili formülleri kendi kendine uğraşarak bulmaları iyi bir deneyim olacaktır.

Bu tablodaki amaç Sn.leventm’nin 4.maddede yazdığı gibi formüller ile bu işe başlayıp,
mantıksal ve analitik olarak problemlerin çözümünü bulmaktır.

Bu şekilde sonuca daha hızlı ve daha doğru ulaşabilirsiniz.

Formülleri yazarken oluşturacağınız düşünce, Makro yazarken de sizlere çok faydası olacaktır.

Ayrıca VBA ve makrolarla ilgili bir kitap edinip, kitap, internet, forum ve benzeri yerlerden bulduğunuz
kodlardan bir kopya alıp arşivlemenizi tavsiye ederim.

Birde www.excel.web.tr’yi takip etmeyi unutmayın.
....
....
bende öğrenmeye çalışıyorum, ilaç gibi geldi

Excel Vers. ve Dili
2003 Türkçe
Merhaba arkadaslar bende bu sitede yeniyim şimdi düşünüyorum keşke google'a daha önceden ''excel öğrenmek'' yazsaydım ve bu siteyi ve sizleri daha önceden tanısaydım. Forumdaki bütün arkadasların yazılarını okuyorum ve bunlara yazılan cevapları. Ben excel'i hayat olarak görüyorum. Sizden bir ricam olucak diğer forum sitelerinde bek böyle bir şeye rastlamadım. İsteğim şu forum sitesinde öğrenme bölümü diye bir bölüm açılsa ve ilk başlığı sizden birisi başlatsa basittden zora doğru bölümleri olsa ve siz tartışırken diğerleride öğrenseler. Bu bölümde soru ve cevapda olsa ama her konu başlığı excelde sadece bir problemi ilgilendirse. Bence çok iyi olur ne dersiniz?

Excel Vers. ve Dili
2003 türkçe
öncelikle bütün hocalarıma yardımlarından dolayı teşekkür ederim. bende bu foruma katılmadan önce excell hakkında bi çok şey biliğimi düşünüyordum.ancak burayla tanışınca hiç birşey bilmediğimin farkına vardım ve excell i öğrenme konusunda çok heveslendim. hergün gün içinde fırsat buldukça forumu ziyaret edip birşeyler kapmaya çalışıyorum.
burada emeği geçen herkese sonsuz teşekkür ederim.