Yıllık İzin Yaşa ve Çalışma Yılına Göre İzin Hakedişi Hesaplama

Suskun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 19
https://www.excel.web.tr/threads/senelik-izin-sorunsali.187759/page-2#post-1039436 konusunda paylaştığım formüller.
Düzenlenebilir Formüldeki Tarih isimlerini tablonuz da ki hücre adresleriyle değiştirin.
Yaşa ve Giriş yılına (Kıdemine) göre yıllık izin hesabı :
Kod:
EĞER(ETARİHLİ(İşeGirişTarihi;HakEdişTarihi;"Y")>=1;MAK(EĞER(YADA(ETARİHLİ(DoğumTarihi;HakEdişTarihi;"Y")<19;ETARİHLİ(DoğumTarihi;HakEdişTarihi;"Y")>49);20;0);ARA(ETARİHLİ(İşeGirişTarihi;HakEdişTarihi;"Y");{1;6;15};{14;20;26}));0)
Giriş Tarihine (Kıdeme) göre yıllık izin hesabı
Kod:
=EĞER(ETARİHLİ(İşeGirişTarihi;HakEdişTarihi;"Y")>=1;ARA(ETARİHLİ(İşeGirişTarihi;HakEdişTarihi;"Y");{1;6;15};{14;20;26});0)

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Ofis 365 TR 64 Windows 11 Home Single Language x64 TR
Değerli Dostlar;

Sitemizde yıllık ücretli izine ilişkin soru soran üyelerin, İş Kanunu ve Ücretli İzin Yönetmeliğinde değinilen maddelere yeterince hakim olmaması nedeniyle; mesajlarında yanlış ve eksik bilgiler iletmesi sonucu, sorulara verilen yanıtlar (çözümler) da doğru; bir başka anlatımla, yasaya uygun olmamaktadır.

Bu konuya dikkatleri çekmek istedim.

4857 sayılı İş Yasası’nın 53. Maddesince Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğine göre:

İşçilere
verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;

a) 1 yıldan 5 yıla kadar (beş yıl dâhil) olanlara 14 günden,
b) 5 yıldan fazla 15 yıldan az olanlara 20 günden,
c) 15 yıl (dâhil) ve daha fazla olanlara 26 günden az olamaz.

Ayrıca,18 yaş ve altı ile 50 yaş ve üstü çalışanların; işyerindeki kıdemi 1 yıl bile olsa, 20 iş gününden az ücretli izin kullandırılamaz.

İş kollarına göre, özel hükümlere burada değinilmemiştir.

İzin hesaplamalarının, bu yasal hükümlere göre yapılması; hatalı işlem yapılmasını ve hak kayıplarını önleyecektir.
Sayın YUSUF44,

Üstadım, 50 yaşına basan kişinin, bu yaş'a bastığı ilk günden sonra kullanacağı yıllık ücretli izin, 26 iş gün olarak hesaplanır.
Yukarıdaki 2. mesajın yanlış anlaşılmaması için, ikinci kez açıklama yapmam gerekti. Şöyleki:

a) 1.05.2018 tarihinde 49 yaşındaki Ahmet bey, aynı gün yeni bir sigortalı işe girmiştir. İlk iznini 1.05.2019 tarihinde 14 işgünü değil 20 işgünü; çalışmaya devam edeceği sonraki 13 yılda da, İş Kanununda herhangi bir değişiklik olmadığı sürece her yıl için 20'şer işgünü ; 15 nci yıldan itibaren 26 işgünü olarak kullanacaktır.

b) Aynı işyerinde 14 yıldır çalışmakta olan Mehmet bey ise, 15. yıl ve sonraki yıllarda ücretli iznini 26 işgünü olarak kullanacaktır.

Son düzenleme:

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Aynı mesaj aynı anda 2 kez yayınlandığı için silindi.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
Office 365 ProPlus Türkçe
https://www.excel.web.tr/threads/senelik-izin-sorunsali.187759/page-2#post-1039436 konusunda paylaştığım formüller.
Düzenlenebilir Formüldeki Tarih isimlerini tablonuz da ki hücre adresleriyle değiştirin.
Yaşa ve Giriş yılına (Kıdemine) göre yıllık izin hesabı :
Kod:
EĞER(ETARİHLİ(İşeGirişTarihi;HakEdişTarihi;"Y")>=1;MAK(EĞER(YADA(ETARİHLİ(DoğumTarihi;HakEdişTarihi;"Y")<19;ETARİHLİ(DoğumTarihi;HakEdişTarihi;"Y")>49);20;0);ARA(ETARİHLİ(İşeGirişTarihi;HakEdişTarihi;"Y");{1;6;15};{14;20;26}));0)
Giriş Tarihine (Kıdeme) göre yıllık izin hesabı
Kod:
=EĞER(ETARİHLİ(İşeGirişTarihi;HakEdişTarihi;"Y")>=1;ARA(ETARİHLİ(İşeGirişTarihi;HakEdişTarihi;"Y");{1;6;15};{14;20;26});0)
Sayın Suskun başka bir soru altında yazmış olduğum formül sadece izin tarihi ve yaş üzerinden hesaplıyor ve ayrıca 18 yaş üstü, 50 yaş altı, kanunla sabit izin hakedişleri açısından isabetlidir.

Bir güncelleme yaptım, umarım faydamız olur

=EĞER(AY(BUGÜN())>=AY(E4);(EĞER(VE(VE(F4>1;F4<15);YADA(H4>50;H4<18));20;ARA(F4;{0;1;6;15};{0;14;20;26})));"0")

Tekrar teşekkür ederim :)

Suskun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 19
Sn @hkn_dgan94
Aşağıdaki 2 hespaplamanın sonucu ne olması gerekir?
22.5.2020 tarihinde izine çıkacak.
1. Soru
işe giriş tarihi : 22.5.2018 , Doğum tarihi : 1.1.1970 kaç gün izin kullanacak?
2. Soru
işe giriş tarihi : 22.5.2018 , Doğum tarihi : 1.1.2002 kaç gün izin kullanacak?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Excel Vers. ve Dili
Sn @hkn_dgan94
Aşağıdaki 2 hespaplamanın sonucu ne olması gerekir?
22.5.2020 tarihinde izine çıkacak.
1. Soru
işe giriş tarihi : 22.5.2018 , Doğum tarihi : 1.1.1970 kaç gün izin kullanacak?
2. Soru
işe giriş tarihi : 22.5.2018 , Doğum tarihi : 1.1.2002 kaç gün izin kullanacak?

Yardımcı olursanız sevinirim.
Yıllık izinleri sistem değil de bu tarz excellerle kontrol ediyorsanız ki muhtemelen burada olmamızın sebebi de budur. Yaş hesabı konusunda ikileme düşebiliriz. Fakat kullandığım yönergelerle 1. soru 20, 2. soru 14 olarak kullandırılır.

Her iki çalışanın da 2 yıllık kıdemi mevcut ve ilki 50,4 - ikincisi ise 18,4 yaşında

Ek olarak formül 49,9'a kadar farklı 50de farklı+ 17,9'a kadar farklı 18de farklı uygulama yapıyor.

Suskun

Altın Üye
Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Excel 19
Benim küsüratlarla işim yok. Kısaca biri TAM 18 yaşında diğeri 50 yaşında ve 1 yıl kıdemi bulunanların formülünüze göre kaç gün izin kullanacaklarını sizden öğrenmek istiyorum.

Excel Vers. ve Dili
Benim küsüratlarla işim yok. Kısaca biri TAM 18 yaşında diğeri 50 yaşında ve 1 yıl kıdemi bulunanların formülünüze göre kaç gün izin kullanacaklarını sizden öğrenmek istiyorum.
Demek istediğinizi farklı bir yolla anlatmış olsanız da ne demek istediğinizi anladım. Düzeltmeleri yaptım kendi adıma, başarılar :)

Excel Vers. ve Dili
6.4.0.3 (x86) Libre Office
Merhaba libre office Sürüm: 6.4.0.3 (x86) sürümünü kullanıyorum
tarihte ay baz alınarak hücre renklendirme yapabilir miyiz (Güncel Tarihimiz 09.07.2021)
mesela 15.10.2002 de iş başlamış, ay olarak bizim tarihimiz 07. ay iznini 10. ayda hak ediyor
henüz ay olarak 7. aydayız
bunu 10. ay geldiğinde renklendirmek istiyorum nasıl yapabilirim biz 10. aya gelene kadar sönük bir renk olmasını güncel olduğunda başka bir renk olmasını istiyorum nasıl yapabilirim

Bir diğer konu =(P3-(AC3-AD3-AE3-AF3-AG3-AH3-AI3-AJ3-AK3-AL3-AM3-AN3)) hücresinde çıkan sayıyı gösteriyor
fakat 1 yazarsam 2 çıkartıyor, 5 yazarsam 10 çıkartıyor. Bunu nasıl düzenleyebilirim. Yani 2 katı çıkarma işlemi yapıyor.
Teşekkürler
İsterseniz örnek üstünde çalıştığım dosyayı gönderebilirim.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İş : Ofis 365 - Türkçe
Ev: Ofis 365 - Türkçe
Merhaba libre office Sürüm: 6.4.0.3 (x86) sürümünü kullanıyorum
tarihte ay baz alınarak hücre renklendirme yapabilir miyiz (Güncel Tarihimiz 09.07.2021)
mesela 15.10.2002 de iş başlamış, ay olarak bizim tarihimiz 07. ay iznini 10. ayda hak ediyor
henüz ay olarak 7. aydayız
bunu 10. ay geldiğinde renklendirmek istiyorum nasıl yapabilirim biz 10. aya gelene kadar sönük bir renk olmasını güncel olduğunda başka bir renk olmasını istiyorum nasıl yapabilirim

Bir diğer konu =(P3-(AC3-AD3-AE3-AF3-AG3-AH3-AI3-AJ3-AK3-AL3-AM3-AN3)) hücresinde çıkan sayıyı gösteriyor
fakat 1 yazarsam 2 çıkartıyor, 5 yazarsam 10 çıkartıyor. Bunu nasıl düzenleyebilirim. Yani 2 katı çıkarma işlemi yapıyor.
Teşekkürler
İsterseniz örnek üstünde çalıştığım dosyayı gönderebilirim.
Örnek dosya iyi olur.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
İmzamda belirttiğim gibi harici sitelere yükleyip linkini paylaşabilirsiniz.

YUSUF44

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
Anlattıklarım Excele göredir, Librede nasıl olur bilmiyorum:

Q:AB sütununda bulunulan ayın renklenmesi için Q2:AB116 aralığını seçin
Koşullu biçimlendirme menüsünden yeni kural ekleyin
Kural olarak formül kullanmayı seçin
Formül kısmına aşağıdaki formülü yazın:

=AY(BUGÜN())=Q$2

Biçim ayarını yapıp işlemi tamamlayın.

L sütununda bulunulan ay izin hak ediyorsa renklendirmek için L3:L115 aralığını seçin

=AY(BUGÜN())>=AY($L3)

L sütununda bulunulan ay izin hak etmiyorsa renklendirmek için L3:L115 aralığını seçin

=AY(BUGÜN())<AY($L3)

AO sütununda kullanılan iznin iki kere düşmesinin sebebi M sütununda önceki yıllardan kalan izin formülünde kullanılan izinleri düşmeniz. Aynı izinler AO sütununda da ayrıca düşüyor. M sütununda neden o yıl kullanılan izinleri düştüğünüzü anlamadım. Bence M sütunundaki formül şöyle değil:

=(28+28+30)-O3

şöyle olmalı:

=(28+28+30)

yani orda O sütununu çıkarma işlemi yapmamalısınız.

O veriler manuel girildiği için başka yorum yapamıyorum.

Excel Vers. ve Dili
6.4.0.3 (x86) Libre Office
Anlattıklarım Excele göredir, Librede nasıl olur bilmiyorum:

Q:AB sütununda bulunulan ayın renklenmesi için Q2:AB116 aralığını seçin

=AY(BUGÜN())=Q$2

L sütununda bulunulan ay izin hak ediyorsa renklendirmek için L3:L115 aralığını seçin

=AY(BUGÜN())>=AY($L3)

L sütununda bulunulan ay izin hak etmiyorsa renklendirmek için L3:L115 aralığını seçin

=AY(BUGÜN())<AY($L3)

AO sütununda kullanılan iznin iki kere düşmesinin sebebi M sütununda önceki yıllardan kalan izin formülünde kullanılan izinleri düşmeniz. Aynı izinler AO sütununda da ayrıca düşüyor. M sütununda neden o yıl kullanılan izinleri düştüğünüzü anlamadım. Bence M sütunundaki formül şöyle değil:

=(28+28+30)-O3

şöyle olmalı:

=(28+28+30)

yani orda O sütununu çıkarma işlemi yapmamalısınız.

O veriler manuel girildiği için başka yorum yapamıyorum.
İlginiz için çok teşekkür ederim.Sağolun

assenucler

Altın Üye
Excel Vers. ve Dili
Eğer sakıncası yoksa Sn. HasanDemir dosyanın son şeklini paylaşır mısınız?

Sayın Yusuf44 üstadım emeğine sağlık, selam ve sevgiler.