film kiralamada fikir..

Excel Vers. ve Dili
MS Office 2010 Pro Türkçe
Bir de dün alt formdan bahsetmiştim. siz de kullanılacak yer yok dediniz. Halbuki var.

Film kayıt formuna yönetmen kayıt ve oyuncu kayıtlarını alt form olarak eklemeniz gerekiyor.

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Haklısınız sn modalı, okadar geniş göremedim olayı, ben daha düz mantık yaklaştım herşeyi teker teker girmesi şeklinde.. Şimdi altformları kurcalama vaktidir :)..

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sn modalı, yeri gelmişken bişey daha sormak istiyorum. İlişkiler tablosu açıldıgında, gördüğüm her ilişkiyi altform olarak değerlendirmem yanlış mı olur? Mesela kiralama tablosunun altformu müşteri ve filmler, filmler tablosunun tedarikci yönetmen tür ve oyunculardır gibi..?

Excel Vers. ve Dili
Sayın Halise,

Düzgün tablo ilişkilerinin meyvesine almaya geldi sıra.

Film formu açıkken oyuncular formunu fare ile tutup film formunun üstüne sürükleyip bırakın. Açılan sihirbazda doğru ayarları yaparsanız ki zor değil en önemlisi alt üst tablo ilişkisi filmno ları ilişkilendirirseniz, bir kayıt eklerken eklediğiniz oyuncular o film nosuna göre kaydedildiklerini göreceksiniz.

Oyuncular altformunun veri görünümünde olmasına dikkat edin ki tüm oyuncuları görebilesiniz her kayıtta.

Kolay gelsin

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sn modalı, şaşkınlığımı mazur görün gözlerim faltaşı gibi açılarak okudum yazdıklarınızı, bilmiyordum böyle bir yolu oldugunu, çok heycanlandım hemen oluşturucam, teşekkür ederim yardımınızdan ötürü.. :hihoho:

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sn halise

Araya giriyorum kusura bakmayın..

Projenizi ilgi ile takip ediyorum. Uzaktan seyretmesi çok keyifli ;)

Sn. modalı'nın son önerilerine ilaveten yerinizde olsam; film tablonuza filmin afiş vb. görüntüsünüde tutabileceğimiz bir ole nesnesi alanı eklerdim. Form üzerinde güzel bir görüntü oluşturabilir. Tabii bence;)

Kolay Gelsin..

Ha; bir de, projenizi ne zamana kadar bitirmeniz lazım?

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sn Taruz, elbette araya giriceksiniz, sizin fikirleriniz benm için önemli.
Filmin afişi fikrini bende düşünmüştüm hatta uyguladım ama atıorum cesuryürek filmini afişini koydum, bu afiş tüm kayıtlarda gösteriliyor, yani her biri için ayrı nasıl yapmam gerektiğini bilemeyip, vazgectim sildim hemen resim alanını.
Çalışmam hep vazgecmelerle dolu oldugu için bukadar uzadı ve ögrenciliğin verdiği son güne bırakma alışkanlığı yüzünden de 1hafta içinde bitirmem gerek malesef :( Hatta hafta içi hocaya kontrol ettirmem bile gerekli :cry:

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sn modalı dediğinizi yaptım fakat, cuk diye altform oluştu, yani sihirbaz acılmadı, yanlış bişey mi var??

Excel Vers. ve Dili
Sayın halise,

Daha dün bir başlıkta resim olayını anlattım.

http://www.excel.web.tr/showthread.php?t=42421

Oradaki örneği inceleyin nasıl uygulanacağını anlattım.

Bakın uygulama sonsuz genişlemeye müsait.

Eklemek istediğiniz özellikleri sorun. İmkânsız olanlar çok sınırlı sayıda.

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
En zor engeleri aştınız, bundan sonrası daha kolay olur.. Zaman da yeterli..

Siz programınızın nasıl olmasını hayal ediyorsunuz? Uçuk şeyler de olur; paylaşın, öneriler çoğalacaktır..

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sn Taruz umarım dedğiniz gibi olur, yetişmesi cok önemli cünkü :(.. Benim istediğim, öncelikle kayıtlar(film oyuncu..) kolaylıkla yapılabilen, müşteri geldiğinde istediği fiilmin rafta mı kirada mı oldugunu rahatlıkla cevabını veren, ayrıca fikirsiz olarak gelen müşteriye fikir verebilmek (bakın şu şu filmler cok satmış yada atıorum ögrencilerin aldıkları filmleri listeletip bi istatistik cıkarabilmek yada siz bunlar almışsınız bunu alanlar bunu da aldı diyebilmek..) iyi hizmet sunmanın ve rekabetin önemini göz önünde bulundurarak da müşteriye doğumgünlerinde msj atablmek yada dgünlerinde bedava film kiralaması için bunu takip ettireblmek. Ve en cok film kiralayana o ay içinde 2-3 ücretsiz film kiralamak vs vs aklıma gelenleri bi cırpıda yazdım ama bilmiorum tüm bunları yaptırabilir miyim, en önemlisi yetiştirebilir miyim.. Çok şey mi istiyorum acaba? :confused:

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Yetişir..

Siz çalışmanızın son halini eklerseniz fikir verebilmesi adına bir form tabanı oluşturabilirim. En azından seçenek olur, yol almanızı hızlandırabilir..

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sn Taruz teşekkür ederim, bişi sorucam ama karar veremedim henüz. Sizce tüm formları ortadan kaldırıp yeniden mi başlamalıyım? :dusun:

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Çoğu kalabilir. Sizin, bence tüm bu formları yönetebileceğiniz

kayıtlar(film oyuncu..) Benim istediğim, öncelikle kayıtlar(film oyuncu..) kolaylıkla yapılabilen, müşteri geldiğinde istediği fiilmin rafta mı kirada mı oldugunu rahatlıkla cevabını veren, ayrıca fikirsiz olarak gelen müşteriye fikir verebilmek (bakın şu şu filmler cok satmış yada atıorum ögrencilerin aldıkları filmleri listeletip bi istatistik cıkarabilmek yada siz bunlar almışsınız bunu alanlar bunu da aldı diyebilmek
bir taban formuna ihtiyacınız var. Bana biraz zaman tanırsanız bununla ilgili projeniz üzerinde biraz çalışabilirim.

Tabii bu benim fikrim, üstadlar ne derler o önemli ;)

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sn Taruz ne demek elbette, siz ona bakarken bende calışmaya devam edeyim, yardımlarınız inanılmaz iyi olucak benim için, bana bilgi de verirseniz sevinirim çünkü ögrenmek istiorum..
Bende calışmaya devam ediorum ve takipteyim, ayrıcada cok teşekkür ediorummmm :mutlu:

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sayın modalı'nın son önerilerini ve resim olayını gerçekleştirin bence.. Müşteri filmin altyazı bilgisini sorduğunda ne yapacaksınız? ;)

Öğrenmeniz önemli zaten..
Korkmayın bitirip vermeyeceğim ;) Küçük bir örnekle size ışık tutmaya çalışacağım. Zaman kazanırsınız.

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Peki sn Taruz, bekliorum, nasıl bir şey olucak cok merak ediorum inanın, cok örneğinizi inceledim biliorum ki, iyi sonuçlanacak;)

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Arkadaşlar benim bir sorum olacak..
2tane sorgu oluşturdum ve bunlarla geri gelmeyenler ve günü geçenler raporlarına ulaşmayı sağladım.
Fakat aklımı kurcalayan, eger o filmden 2tane varsa problem cıkarıcak mı? Adetler bi yerde başımı ağrıtacak sanırım ama bulamıyorum nerde.. E bu kullanıcı da gelen müşteriye ofilmden elinde başka var mı söyleyebilmeli haliyle, bunu nerede göstermem dogru olur bilemedim.. yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiki halini de ekliyorum..

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Bide demin sormayı unutmuşum.. Raporlarda film no, müşteri no diye görünen alanları film adı, müşteri adı diye değiştirebliyor olmam gerek, onu nereden yapıyorum, ben değiştirmeyi denediğimde hata verdi, acaba başka bi yolu mu var?:confused:

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Sayın halise;

Eğer raporlarda "film no" ve "müşteri no" alanlarının görünmesi gerekmiyorsa -ki, bence görünmeyebilir- raporlarınızın kaynağı olan sorguya girip, sorguyu yeniden oluşturursanız iyi olur gibime geliyor.

Örneğin "TKiralamadaGeriGelmeyenlerSorgusu"nda sorgunuza TMusteri ve TFilm tablolarını ekleyin ve bu tablolardan "film adı" ve "müşteri adı" alanlarını tasarım kılavuzuna sürükleyin. (İsterseniz film no ve müşteri no alanlarını kaldırabilirsiniz). Buna göre yeni bir rapor düzenleyin. Basit şekilde oluşturuverdiğim bir örneği hemen ekliyorum.

Bu arada bu konu başlığı altında forumun neredeyse bütün uzmanları buradayken ben sadece hayran hayran konuyu izlemekle yetiniyorum ve bana söz söylemek düşmez ama çok minicik bir ayrıntıyı da fikir olarak eklemek istiyorum: Eğer programınız açılınca direkt olarak sizin seçtiğiniz bir formla -sanıyorum bu Anaform olur sizin uygulamanızda- açılırsa çok güzel olur düşüncesindeyim. Bir de -veritabanınızın boyutlarının küçülmesi ve gereksiz yere şişmemesi için- "Kapatırken Düzenle" seçeneği işaretli olursa iyi olur gibime geliyor. Bunlar küçücük ve gözüme çarpan ayrıntılar. Sanıyorum ustalar, bunları bütün uygulama bittikten sonra söylerlerdi zaten ama ben yine acelecilik edip konuya daldım... :)

Yukarıda da söylediğim gibi, konuyu yakından takip etmeye ve ustaların (başta Sayın modalı olmak üzere, yeni54, beab05 ve Taruz'un- fikirlerinden ve yönlendirmelerinden bu konu vesilesiyle ben de bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Sizin projenizi bitirme döneminizde -özellikle tablo ilişkileri konusunda- ben de bir sürü para döküp, özel ders alarak öğrenemeyeceğim şeyleri öğreniyorum... Kendilerine de buradan teşekkür ediyorum...

Saygılarımla...

Son düzenleme: