film kiralamada fikir..

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sn gitarisyen, yardımınız için minnettarım, bana birşey daha öğrettiniz. Madem ihtiyacım var sorguda o tabluyuda ekleyip ilişkilendirmek :) Ben "aman yanlış bişey yapmiim" diye dha temkinli ilerlemeye calışıorum, ama vakit gecio malesef:( Sonra foruma basvuruyorum :)
Cok teşekkür ediorum yardımınızdan ötürü.. Önerdiklerinizi yapıcam ama kapatırken düzenle olayını bilmiyorum:oops:

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Ayrıca yeri gelmişken bende söylemek isterim; Sn modalı, yeni54, beab05 ve Taruz' a bende cok teşekkür ederim, sıkıştığım her an sürekli yardım ediyorlar, hangi kelimeleri kullanacagımı şaşırdım cidden sağolun:mutlu:

gitarisyen

Özel Üye
Excel Vers. ve Dili
Microsoft Office 2003 Türkçe
Sayın halise;

Araçlar>Seçenekler>Genel sekmesine girdiğiniz zaman "Kapatırken düzenle" seçeneğini görürsünüz. Buradaki onay kutusunu aktif hale getirirseniz, veritabanınızı her kapattığınızda Access, veritabanınızı sıkıştırır ve onarır. Bu da programınızın boyutlarının küçülmesini sağlar ve şişmesini önler... Örneğin sizin dosyanız ben indirdiğim zaman 2 MB iken, bu seçeneği işaretlediğimde 900 KB'a kadar düştü...

İnanın ben de, sizlere yardımcı olan ustaların yanında acaba "Sayın halise'ye yardımcı olmaya çalışırken yanlış bir şey mi yaparım?" kaygısıyla bir şey yazmaya çekiniyorum... Ama şunu söylemeliyim ki, ekip çok çok iyi... Ve projeniz, hocanızın önüne gittiğinde ortaya mükemmel bir şey çıkacak...

Saygılarımla...

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Teşekkür ederim sn gitarisyen, bilgilerinizi paylaştığınız içinn:)

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Merhaba sn. halise..

Bir taban oluşturmak üzereyim. Fakat zaman problemini bende yaşıyorum. Bu gece bir kaç saat, yarın bir kaç saat bir şeyler ortaya çıkarırım.

Bir de şu var, bana güvenipte projenizi boşlamayın sakın. Ben yokmuşum gibi hareket edin. Sıkıntı olmasın sonra..

İyi geceler..

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Yok sn taruz, üzerinde düşünüyorum, cok yavaş ilerliyor canımı sıkan nokta bu malesef :(
Biz türkler illa yumurta kapıya gelicek de öyle bişeyler yapıcaz, aferin bana, diyorum, aferinnn..
Size de iyi geceler, ayrıca üzerinde uğrasacagınız zaman harcıycagınız için teşekkür ediorum..

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sn Taruz bir sorum olacak, ekteki örneğimde Ffilmkaydı formu na bi bakarsanız, bu form bu şekilde iken, ayrı bir oyuncu yönetmen ve tedarikci formuna ihtiyacım kalmıyor öyle değil mi? Bu form tüm işlerimi görüyor???

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Bide söylemeden edemiycem, encok kiralananların sorgusunu da yaptım, yapıncada pek sevindim :hihoho:

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sn Taruz bir sorum olacak, ekteki örneğimde Ffilmkaydı formu na bi bakarsanız, bu form bu şekilde iken, ayrı bir oyuncu yönetmen ve tedarikci formuna ihtiyacım kalmıyor öyle değil mi? Bu form tüm işlerimi görüyor???

Eke bakamadım.( Bir yandan hızlı hızlı çalışıyorum) Ama fikrimi sorarsanız (ki sordunuz;)) Ana form, adı geçen film kayıt formu. Diğerleri gerekli bence ama film kayıt formu üzerinde açılsın..

Diyelim ki;

Film Girişi yapıyoruz, sıra yönetmenlerin listelendiğin açılan kutudan filmin yönetmenini seçeceğiz. Yazıyoruz, yok dedi(uyarı mesajı) eklemek için kutuyu çift tıkla, hoop yönetmenler fomu. Giriş yap kapat, film giriş formundaki yönetmen açılan kutusuna yerleşsin, film kaydına devam..

Karışık oldu ama böyle bir düzenek olabilir. Başka olur tabii de saat geç olunca algı yeteneğimi kaybediyorum.. :)

Bu arada sorgu için tebrikler.. Bende doğumgünü olanlar üzerinde çalışıyorum şu an, tumayın fazla beni :)

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Bu dediklerinizi yapmak umarım sölediğiniz kadar kolay olur:).. kusura bakmayın vaktinizi çaldım..

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sn halise

Eveet.. Son durum bu..

Dosyayı da tamamlayınca eklerim. Kafanızı karıştırmasın..

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sn Taruz,
Naapmışsınız siz? :eek: Aman diyiiimm, bi an evvel tasarım işini benim de öğrenmem gerek onu gördüm, ellerinize sağlık, incelemek için sabırsızlanmaya başladım:)

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Sn halise

Merhabalar..

Bugün biraz vaktim oldu, taslağın üzerinde çalıştım. Taban formu, film kayıt formu ve müşteri kayıt formu olmak üzere üç tane form hazırladım, diğerleri ellerinizden öper :)

Yaptım diye kullanmak zorunda değilsiniz. Devam ettirmek zor gelebilir, işleri daha da karıştıran biri olmak istemem.

Ama "beğendim kullanacağım" derseniz bilin ki:

Hızlı oldu, eksik veya yanlışlar olabilir, söylenmek yok.

Kodlama ayrıntılarına çok fazla giremedim (çok hızlı ve iyi değilim o konuda. Ben makroları severim;)) bu iş için sn modalı, beab05 ve yeni54 ün peşini bırakmayın ;)

Diğer küçük tabloların (tür, yönetmen vs.) formarı üzerinde çok durmayın. Bu konuda dün söylediklerim geçerli..

Üzerinde durmanız gerek artık, alış-veriş, döküm gibi işlevsel ve istatiksel formlar. Bu konuda ustaların fikrini alın.

Taban formunun altına doğum günü bugün olan müşteri varsa yan yana sıralanacaklar. Fareyi üzerine götürüp tıkladığınızda e-posta o kişilere gönderebileceğiniz bir form hazırlamanız gerekmekte. Bunun için yardım isteyin.(Sn modalı uzmanıdır ;))

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar.

Ben sıramı savdım sanırım.;) Projenin ilgi alanıma giren kısmında elimden geleni yaptım(mı).;)

Selamlar..

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sn Taruz, hemen indirip incelemeye başlıyorum. Çok teşekkür ederim emek vermişsiniz, sağolun sağolunnnn:)

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sn Taruz hala inceliyorum, çok teşekkür ederim harika olmuş, birkac sorum olacak şimdi onları cıkarıyorum, hayran kaldım tasarımcılığınıza..

Excel Vers. ve Dili
ofis 2003, türkce
Sn taruz ben bir kiralama formu oluşturdum onuda dahil etmek istiyorum ama diğerleri gibi olmuyor.Alt form olarak dahil ediyorum, diğer formları false o formu true yapıorum olmuyo aksine müşteriye tıklandıgında kiralama formuyla yüzleşiorum :) Acaba başka bi özelliğide mi deiştirmem gerek, bilemedim?

Birde raporlar kısmında oluşan adult print ve export die 2rapor var vede acmıorlar onları silsem sorun cıkar mı?

Ayrıcada sorgu kısmında "bugün" ü concatenate diye tanımlamışsınız bunu tam idrak edemedim, ve her istediğimizi böle tanımlayıp değer atamak mümkün müdür?

Belki cok basit şeyler sorduklarım ama zaman kısıtımın oldugunu söylemiştim lütfen kusuruma bakmayını..

Excel Vers. ve Dili
Access 2019
Çalışmanın son halini ekleyin(taslakla birlikte) inceleyip sorunu söyleyeyim.

concatenate modüle bağlı bir işlevdir. Aynı şekilde (mesala oyuncular;)) birleştirme yapabilirsiniz. Müracat: Modülün sahibi beab05 ;)