Excelle Tahminligi nasıl yapılır?

Excel Vers. ve Dili
2007
Merhaba Arkadaşlar;
Daha Türkiye’de İddaa yokken üniversite sıralarında arkadaşlarla kendi aramızda futbol maçlarının sonuçlarını tahmin ederek eğleniyorduk.Daha sonra bunu bir lig haline ; “Tahminligi” haline getirmeye karar verdik.
Tahminliginde süreç şöyle işliyor:
Her hafta sonucu tahmin edilecek 12 maç belirliyorduk.(9 Türkiye Liginden,3 tane de Avrupa liglerinden) 18 arkadaş belirlediğimiz bu maçlar için tahminlerini gönderiyor.Ev sahibi takımın kazanacağını iddaa ediyorsa 1,konuk takım için 2 ve beraberlik için de “0” veriyorduk.18 kullanıcı her hafta sırayla birbirlerinin tahminleri arasında yarışıyordu.Örneğin ilk hafta

HASAN-AHMET

MEHMET-HÜSEYİN

RECEP-RAMAZAN

ALİ-RIZA

TARIK-VELİ

ABDULLAH-OSMAN

SALİH-KEMAL

LEVENT-HAKAN

TOLGA-HİKMET

Adlı kullanıcılar tahminlerini karşılaştırıyorlar.Hasan,o hafta tahmin edilmesi gereken BJK-GS maçını ev sahibi BJK'nin kazanacağını tahmin ederek,tahminine 1 yazıyor.Ahmet ise konuk takım GS nin kazanacağını tahmin ederek, tahminine 2 yazıyor.Maçı GS kazandığında ,Ahmet ,o maç için 1-0 öne geçiyor.Sonra diğer maça bakıyoruz.FB-TRB maçı için Hasan ve Ahmet “0” tahmininde bulunmuşlar.Tahminleri aynı olduğu için (yani ikisi de 0 dediği için) o maçta ikisi de puan alamıyor.Sonra 3. maça bakıyoruz. 3. sonucu tahmin edilecek maç İBB-GAZ maçı.Hasan maçın berabere biteceğini tahmin ettiği için “0” oynamış.Ahmet ise konuk GAZ ‘in kazanacağını tahmin ederek 2 yazmış.İBB-GAZ maçı GAZ kazandığı için Ahmet bir gol daha atmış oluyor ve Hasan karşısında 2-0 öne geçmiş oluyor.Bu şekilde 12 tane maç için bulundukları tahminler karşılaştırılıyor ve Hasan-Ahmet maçının sonucu sonuçlar yazan yerde kendi hücrelerine yazılıyor.Sistem diğer arkadaşlarında tahminlerini (Mehmet-Hüseyin, Recep-Ramazan,Ali-Rıza,Tarık-Veli vs…)karşılaştırıyor ve sonuçlara yazan yere işliyor. Galip gelen arkadaşa 3 puan yazılıyor.Beraberlikte 2 arkadaşa da birer puan ekleniyor.Mağlup olan arkadaş o hafta puan alamıyor yani 0 puan alıyor.
Daha sonra 2. hafta yeniden tahmin edilecek 12 maç belirleniyor.Fakat bu sefer sistem Hasan’ın tahminlerini Recep’le, Ahmet’in tahminlerini ise Rıza ile karşılaştırıyor. Her hafta kimin kimle tahminlerini karşılaştıracağı en başta Fikstür oluşturulduğundan ona göre yürütülüyor.
Benim sizlerden ricam
Oyuncular çalışma dosyasına gerçek insanların isimleri bir defaya mahsus yazılacak. takım isimleri yazıldıktan sonra Fikstür oluştur butonuna basılınca 1.haftadan başlayarak 17 haftaya kadar Çalışma sayfaları oluşturulacak.Bana sadece her hafta tahmin edilmesi gereken maçları gerekli yerlere yazmak ve arkadaşların maille yolladığı maç tahminlerini isimlerinin bulunduğu yere tahmin ettikleri maça göre gerekli hücrelere yazmak olacak. Pazar akşamı bütün 12 maçta sonlanınca her maçın sonucunu mavi renkle ile renklendirdiğim yere yazmak.
Anlayamadığınız bir yer varsa sorun anlatayım.Benim için çok önemli bir dosya olacak yaptığınız çalışma.Şimdiden sabırla okuduğunuz ve ilgilendğiniz için saygılarımı sunar,teşekkür ederim.Vesselam.

Ekli dosyalar

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Merhaba,
Dosyanızın 17 sayfada değil de tek sayfa da olması mümkün mü?

Excel Vers. ve Dili
2007
Merhaba muokumus hocam;
ilgili mesajınız için çok teşekkür ederim.17 sayfa yerine tek sayfa da olur tabi.17 sayfa benim fikrimdi.Sizin için en kolayı hangisiyse memnuniyetle kabul ederim.Hatta daha başka şöyle de yapılabilir,şu da eklenebilir falan gibi düşüncelerinize de açığım.Şimdiden Allah razı olsun.Hayırlı Cumalr.Esen kalın.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Hocam şu an bulunduğum yerden gidiyorum ancak pazar akşamı yayınlayabilirim. Hafta sonu internet olmayan bir yere gideceğim. Dosyanız büyük bir kısmını ayarladım. Fikstür ile makroları hazırlayacağım. Şablonunuzda biraz değişiklik yaptım. 17 hafta üzerinden hazırlayacağım. Eğer internet bulursam daha önceden yayınlamaya çalışacağım. Size iyi günler.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Biraz sizin için dosyanızı geliştirmeye çalışacağım.

Excel Vers. ve Dili
2007
Sayın muokumus hocam bu Cuma günü beni o kadar çok sevindirdiniz ki Allah ta sizi sevindirsin.Bulunduğum yerden gideceğim demişsiniz,bulunduğunuz yer sanırım Zonguldak.Ben de askerliğimi Zonguldak Gökçebey'de yaptım.Çok güzel bir askerlikti.Zonguldak güzel şehir.
Bu arada 17 hafta demiştik ama ligler 34 hafta sürüyordu.34 hafta yapma imkanımız var mı?yani sizi zorlamayacaksa 34 haftalık yapabilir miyiz?İlk 17 haftada ev sahibi olan oyuncuların ismi ikinci 17 haftada konuk takım olarak gözükecek.Ama eğer bu çok zor olacaksa 17 hafta da olur hocam.
Ben de Uşak'ta sınıf öğretmeniyim.İsmim Ceylan.Yolunuz Uşak'a düşerse her zaman beklerim.Saygılarımı sunuyorum.Hoşçakalın.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Hocam yolumuz düşerse nasip, kısmet diyelim. Dosyanızı oluşturdum. Ancak pek deneme şansım olmadı. Bu yüzden belki bir yerlerde hata yapmışsam belirtirseniz düzeltmeye çalışırım. Pazar akşamı dedim ama Pazartesi gününe girdik sanırım. Meslektaşız ve yarın 23 Nisan. Yarın baya yoğun olacak. Dosyanızı ekliyorum. İnceleyiniz. Şurası şöyle olsaydı, burası olmamış gibi sorularınız olursa çekinmeyiniz. Size iyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007
Hocam Ben bir istedim siz 1000 katmışsınız.Ne diyeyim bilemiyorum.Allah sizden razı olsun.Yani bu kadar olur diyorum.Ağzım açık kaldı resmen.Mutluluktan uçacak gibiyim.Şu anda heyecanla yazıyorum.Hemen dosyayı incelemek istiyorum müsaadenizle.Eksik bi yer olacağını sanmıyorum( Aksine çok işime yarayacak fazlalıklar bile var) ama olursa size acizane belirtirim.Evet yarın 23 Nisan ve sadece çocuklar neşe dolmuyor.Ben de çok neşeliyim şu an.Hatta tuttuğum takım GS.Bu akşam yenildi diye moralim bozuktu ama sayenizde biraz kafam dağıldı şu an.Tekrar saygı ve hürmetle ellerinizden sıkıyorum.Hayırlı geceler.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Rica ederim Hocam. Size iyi çalışmalar. Benden bugünlük bu kadar. Yarın dosyayı daha detaylı inceleyeceğim. Size de hayırlı geceler...

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Hocam dosyayı incelediğim de 2 yerde hata yaptığımı farkettim. Bunları düzelttim ve dosyayı güncelledim. Tekrar hata tespit edersem yine belirteceğim.

Excel Vers. ve Dili
2007
Hocam kusura bakmayın 2 gün nete giremedim.Şehir dışındaydım.Hatanın nerede olduğunu farkedemedim.Yeni güncellenmiş hali fevkalade olmuş.Ellerinize sağlık.Bütün haftalara da giriş yapmışsınız.Kura sheetini kilitleyip şifre koymamız mümkün müdür?Olur da birisi yanlışlıkla kurcalar ve tek hamleyle bütün sistemi karman çorman edebilir.Tekrar saygılarımı sunarım hocam

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
1. Hatam kura makrosunda sıralamayı sona atmam. 2. hata da LİG sayfasında formüllerden birinde $ eklemiş olmam. VBA da şifreleme olayını bilmiyorum. Ama kura çekildikten sonra sayfayı gizli hale getirebilirim.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
VBA da kodların nasıl şifrelendiğini sayenizde araştırarak öğrendim. Aslında çok basitmiş.
VBA şifresi ve Kura şifresi 12345 olarak belirledim. Değiştirmek isterseniz önce kod görüntüle deyip şifreyi 12345 olarak giriyorunuz. daha sonra Modül1 deki Kura makrosunun 2. satırında yer alan If şifre <> "12345" tırnak içindeki kısma şifrenizi yazarak değiştirebilirsiniz.

Excel Vers. ve Dili
2007
VBA da kodların nasıl şifrelendiğini sayenizde araştırarak öğrendim.
Estağfirullah Hocam;asıl ben sizin sayenizde excelle neler yapılabileceğinin bir kez daha farkına vardım.Sağolun var olun.Yalnız KURA sheetinde bir de temizle butonu var.Aynı şifreyi ona da koyabilir miyiz?

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Dosyayı güncelledim. Hata var mı hiç? Denk geldi mi?

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Tahminleri klavye ile mi giriyorsunuz. Yoksa kopyala-yapıştır mı? 1,0,2 düğme ile eklenebilir.

Excel Vers. ve Dili
2007
Tahminleri klavye ile giriyorum hocam.Kopyala-yapıştır nasıl yacağım e-mailden alarak bilmiyorum.1,0,2 düğmeleri işimi kolaylaştıracaksa çok iyi olur tabi.Ama sizi yormasın bu güncelleme.
Bir de hocam daha isminizi tam olarak bilmiyorum.Tahminimce Mustafa herhalde.Tutturabildim mi?:)

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Hayır tutturamadınız. İsmim Muhammet. 1,0.2 düğmelerini ekledim. Aktif hücrenin işlem yapacağınız satırda olması gerekir.

Excel Vers. ve Dili
2007
Tekrar memnun oldum Muhammet Hocam.Yaptığınız son değişiklik için de teşekkürler.
Malum şike davasından sonra birde play off çıkardılar.Bizim dosyaya da böyle bir sistem ekleyebilir miyiz?yani 34 hafta sonra puan durumunda ilk 4 ve son 4 sıradaki oyuncular için 6 haftalık bir fikstür daha oluşturabilir miyiz?
Yazmış olduğunuz diğer postlara da şöyle bir göz gezdirdim de yanlış hatırlamıyorsam bir 2009 yılında bir postta"exceli nasıl öğrenebileceğinizi ve geliştirebileceğinizi yazmışsınız.Maşaallah o günden bu güne çok yol almışsınız.Darısı inşallah benim de başıma.
Aslında ben asp ve php dillerini öğrenmeyi çok istiyordum.Ama yaş 34 olunca artık bizden geçti gibi duruyor.Excel konusunda nerden başlayacağım,hangi kaynakları önerirsiniz yardım ve önerilerinizi bekliyorum.Bu arada sıkılmaya başladığınız zaman beni nazikçe uyarmanız yeterli.Herşey için çok teşekkür ederim.Tekrar yazışmak üzere...

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Hocam Süper Lig'de bana play off saçma geldiği için hiç araştırmadım. Ama müsait olunca yapmaya çalışacağım. Ama prosedür konusunda biraz bilgi verirseniz daha çabuk hazırlayabilirim. Exceli tamamen burda öğrendim desem yerdir. Aldığım yol, almam gereken olun yalında çok kısa bir yol olsa gerek. Kodları inceleyerek, anlamadığınız yerleri sorarak öğrenebilirsiniz.