Excelle Tahminligi nasıl yapılır?

Excel Vers. ve Dili
2007
Sayın hocam;play off kralları şöyle:
Süper Lig ile Süper Final grubunun puanlama ve averaj sistemleri birbirinden farklı olacak.

Süper Lig’de alınan puanlar yarıya bölünürken, buçuklu olarak puanları bölünen takımlara “buçuk puan” daha eklenecek.

Süper Lig’de atılan goller Süper Final grubuna eklenmeyecek.

Süper Final maçları tamamlandığında puan eşitliği olması durumunda puanına buçuk puan eklenmiş takım altta kalacak.

İkisi de buçuk puan almışsa Süper Lig ve Süper Final’de iki takımın aralarında yaptıkları maçlara göre bir puan durumu oluşturulacak ve buna bakılacak.

Bu puan durumunda puan eşitliği varsa gol farklarına bakılacak, gol averajı da eşitse iki takımın sadece Süper Lig’de oynadığı maçlara bakılacak.

Diyelim ki 1.takım normal sezonu 76 puanda bitirdi.76 ikiye bölünecek ve 38 puandan başlayacak.Örnek verdim aşağıda.
1. TAKIM 76 76/2 =38 38
2. TAKIM 74 74/2 =37 37
3. TAKIM 73 73/2=36.5 +0.5 37
4. TAKIM 71 71/2=35.5+0.5 36

Bütün müsabakalar( Play-offtaki 12 maç) tamamlandığında:
İki takımın puanlarının eşitliği halinde;
I. Kendisine yarım puan eklenen takım varsa bu takım sıralamada bir altta yer alacaktır.
II. Bu durum söz konusu değil ise, takımların Lig Grubunda ve Play-Off Gruplarında birbiriyle
oynadıkları toplam 4 müsabakadaki puan üstünlüğüne bakılır.
III. Takımların kendi aralarındaki Lig Grubu ve Play-Off Grupları müsabakalarında puan eşitliği
varsa, kendi aralarındaki bu müsabakalardaki gol averajına bakılır. Kendi aralarındaki maçlarda
atılan gollerde eşitlik varsa, deplasmanda fazla gol atan takım üstün sayılmaz.
IV. Takımların kendi aralarındaki Lig Grubu ve Play-Off Grupları müsabakalarında puan ve gol
eşitliği devam ediyorsa, 34 hafta oynanan Lig Grubundaki puan sıralamasında üstte olan takım üstte
yer alacaktır.

Bu arada siz kodları yazarken VbA denen yerde Visual Basic mi kullanıyorsunuz? Önce bu dili mi öğrenmem lazım?Saygılarımla.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Play Off Ligini ekledim. Düğme Lig sayfasında 34. haftanın yanında bulunuyor. Lig bitmeden play off oynamaya izin vermiyor.

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
2007
Hocam bu da çok güzel olmuş.Elinize,emeğinize sağlık.Elimdeki bu dosyayı online olarak kullanabilmek için( tıpkı ofis progmaında olduğu gibi) http://www.editgrid.com/ adresine upload etmeye çalıştım ama hep hata veriyor.Acaba hata nedeni nedir?
Ya da eğer varsa programlama dillerinden biriyle sadece puan durumu,haftanın maçları xls belgemizden çekilip asp ya da php ya da asp.net vs... bir dosya ile gösterilemez mi?Saygılarımla.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Site .xlsm dosya biçimini desteklemiyor. 2003 versiyonuna çevirdim. Bu kez de dosya 2,42 MB çıktı. Sanırım dosyadan bir şeyleri atmak gerekecek.

Excel Vers. ve Dili
2007
Hocam o zaman GRAFİK,OYUNCU,OYUNCU TAHMİNLERİ ve KURA sayfalarını kaldırabiliriz.Diğer sorduğum 2. yol (programlama dillerinden biriyle sadece puan durumu,haftanın maçları xls belgemizden çekilip asp ya da php ya da asp.net vs... bir dosya ile gösterilmesi) hakkında bir fikriniz yok mu?

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
2. yol ile hiç bir fikrim yok. Hocam dosyadaki sayfaları kaldırdım ama dosya boyutu yine de büyük. Eğer site xlsx tanıyor ise makroları iptal etmek gerekecek.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Bir de bu site ne işe yarıyor? Niçin bu siteye yüklemeye çalışıyorsunuz? Açıklayabilir misiniz?

Excel Vers. ve Dili
2007
Hocam bu site,tıpkı google ın spreadsheets özelliği gibi bişey.Yani pcnizde hiçbir office programı yüklü olmadan,online olarak excel programını kullanabilmenizi sağlıyor.Benim kullanmaktaki amacım,size daha önce de yazdığım gibi,arkadaşlarla aramızda oynadığımız tahmin oyununu bu site üzerinden yönetmek.Arkadaşlar kendi tahminlerini ve skorları,sonuçları excel dosyasını hiç indirmeye gerek kalmadan online olarak bu siteden takip edebilecekler.

Excel Vers. ve Dili
2007
hocam günaydın; ilk 17 hafta sonunda türkiye kupası adı altında 4er takımlı 4 grup oluşturup,ilk 2 ye giren takımı yarı finalde eşleşmeye tabi tutarak bir fikstur daha oluşturabilir miyiz?
Şöyle açayım:
ilk 17 hafta oynandı ve 17 hafta sonunda Levent 1. osman 2. sırada.bu iki takımı fiksture dahil etmeyip,diğer 16 takımı, 4erli gruplar halinde 4 grup oluşturuyoruz.bunlar da normal ligimiz devam ederken , kendi aralarında toplam 6 maç,tahminlerini karşılaştırıyorlar.(6 hafta= gruptaki 4 takım kendisi hariç diğer 3 takımla 2şer maçtan 6 maç) 6 maç sonra 4 gruptan ilk 2ler diğer grupların ilk 2siyle eşleşecek ve sadece 1 maç tahmini yapacaklar.(a grubunun 1si ile c grubunun 2.si,b grubunun 2.si ile d grubunun 1si eşleşecek.) yapılacak tek tahmin maçlarından sonra galip gelenler levent ya da osmanla eşleşecek.bu yarı final olmuş olacak.gene tek tahmin sonunda kazanan 2 takım finalde karşılaşacak kazanan türkiye kupası sahibi olacak.türkiye kupası tahminleri de aynı şekilde tahmin edilmesi gereken 12 gerçek maç belirlenecek( bunlar normal ligimizde o hafta tahmin edilmesi gereken aynı maçlar da olabilir,farklı 12 maç ta seçilebilir.)
Bunu sizden rica etmemdeki amacım hem sizin kendinizi biraz daha geliştirmeniz hem de benim ufkumun açılması.Şimdiden teşekkür ediyorum.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Hocam yapılabilir ama dosya boyutu her yeni uygulamada artar ve dosyanın yavaşlamasına neden olabilir. Türkiye kupası için gruplar nasıl oluşturulacak. Yani 3,4,5,6.lar seri başı 7,8,9,10 ikici seri başı... bu şekilde mi olacak? Yoksa gruplar için her ihitmal olabilir mi? Örneğin BJK-GS-FB-TS güçlü oldukları için aynı grupta yer alabilirler mi?

A1-C2
B1-D2
C1-A2
D1- B2
şeklinde olacak ve tur atlayan 4 kişi kura ile kendi aralarında bir tur daha oynayıp kalan 2 kişi lig 1.si ve 2.si ile mi oynayacak? Tek tahmin derken 1 maç mı tahmin yapacaklar yoksa yine 12 mi?
1maç derken kendi aralarında 2 yerine 1 kez tahmin de bulunacaklar?

Excel Vers. ve Dili
2007
Dosya boyutunun artması sanırım bir sorun teşkil etmez.Gruplar için her ihtimal olabilir.3.sıradaki takımdan başlayarak 18.sıradaki takıma kadar 16 takım rastgele 4 grup oluşturulabilir.Her maçlarda 12 maça tahmin yapılacak.Gruplarda 1 ve 2.ciler belli oluncaya kadar her takım 2şer maç yapacak.yani A1-A3, ilk maçlarını yapınca sonra A3-A1 olarak gene karşılaşacaklar.Tıpkı bu seneki play-off grubundaki gibi.biraz daha açarsam ilk hafta maç programı şöyle olacak:
1. hafta: A1-A3 ve A2-A4 2.hafta:A3-A2 ve A4-A1 3.hafta:A2-A1 ve A3-A4 4.hafta:A1-A2 ve A4-A3 5.hafta:A3-A1 ve A4-A2 6.hafta:A2-A3 ve A1-A4
6hafta sonunda grup 1. ve 2leri birbirleriyle eşleşecek.(a grubunun 1si ile c grubunun 2.si,b grubunun 2.si ile d grubunun 1si eşleşecek ve sadece 1 kez karşılaşacaklar yani rövanş olmayacak.) Burda tek maç oynanacak ama gene 12 maça tahmin yapılacak.Maçlar sonunda galip gelen 2 takım,ligimizin ilk 17 haftası sonunda 1si ve 2si olan takımlar ile eşleşecek.Orada da takımlar 1kez karşılaşacak rövanş olmayacak ve gene 12 maça tahmin yapılacak.Final maçı da aynı şekilde olacak.
Gruplara takımlar 0 puanla başlayacak.Kupa maçları için tahmin edilmesi gereken maçlar o hafta normal tahminligimizde tahmin edilmesi gereken 12 maçla aynı olabilir.
Saygılarımı sunarım.Hayırlı Cumalar.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Peki eşitlik halinde ne olacak. Bir de a1-c2, b1-d2,..... bu elemelerde 4 takım çıkar 2 de lig 1. ve 2.si 6 takım olur?

Excel Vers. ve Dili
2007
O turu yazmayı unutmuşum hocam.a1-c2, b1-d2,..... elemelerinden sonra 1 tur daha oynanır ve son 2 ye kalan takımdan sonra lig1. ve 2.si eşleşmeye dahil olur.Eşitlik halinde önce gruplardaki aralarındaki maçlara bakılır.Öncelik galibiyet,sonra averaj (averajlar da eşitse attığı gol sayısı daha fazla olan,o da aynıysa yediği gol sayısı daha az olan) a bakılır.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Ya gruplarda karşılaşmamışlarsa? Bence eşitlik halinde 17 hafta sonunda ligde kim üst sırada ise o tur atlasın?

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Tamam o zaman ona göre düzenliyorum. Grup maçları 2 devreli, elemeler ise tek maç üzerinden yapılacak.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Merhaba,
Türkiye Kupası sayfası eklenmiştir. Kura T. KUP sayfasının CQ:CT sütunları arasında yer alıyor.

Son düzenleme:
Excel Vers. ve Dili
excel 2016
Vba şifrelenmiş olduğundan hoşuma giden bazı uygulama kodlarını alamadım. Çok özel bir paylaşıma benziyor. Eğer Çok özel bir paylaşım değilse vba şifresini paylaşırmısınız. Özellikle kura çekimi çok ilgimi çekti. Büyük bir işyerinde dönem dönem turnuvalar düzenliyoruz tamamen amatör. Yaklaşık olarak 11 takım falan oluyoruz. 6 şar 7 şer kişilik. Burada kullanabilmeyi çok isterdim.

Muhammet Okumuş

Destek Ekibi
Destek Ekibi
Excel Vers. ve Dili
2013 Türkçe
Sn düşünceli yaptığım hiç bir çalışmaya şifre koymam öncelikle bunu beirteyim. Şifre isteği dosyayı hazırlamamı isteyen arkadaşın isteğiydi. Zaten önceki mesajları okursanız görürsünüz. VBA'ların ve Kura makrosunu şifresi 12345

Excel Vers. ve Dili
excel 2016
Sn düşünceli yaptığım hiç bir çalışmaya şifre koymam öncelikle bunu beirteyim. Şifre isteği dosyayı hazırlamamı isteyen arkadaşın isteğiydi. Zaten önceki mesajları okursanız görürsünüz. VBA'ların ve Kura makrosunu şifresi 12345
Ben sizi incitmek amacıyla söylemedim. Ticari amaçlı bir program olabileceği düşüncesiyle şifrelenmesini doğal karşıladım. Çok özel bir çalışma olmuş. Emeği geçenlere teşekkürler